Lidé si od čtvrtka připlatí za civilní spory. V platnost totiž vstoupila novela zákona o soudních poplatcích, kterou vypracovalo ministerstvo spravedlnosti. Podle něj patří české poplatky k nejnižším v Evropě. Norma prý reaguje i na zvýšení cen a platů v posledních letech. Příjmy státu z občanskoprávních řízení tak mají vzrůst o 300 až 400 milionů asi na 1,2 miliardy korun ročně.

Změnu zákona neschválil Senát, podle kterého norma ještě více naruší právo chudších lidí na spravedlivé projednávání případů. Sněmovna ale veto horní parlamentní komory přehlasovala. Justice totiž stojí stát přes deset miliard ročně a norma sleduje úsporné cíle kabinetu. Lidé zároveň budou moci nadále žádat snížení nebo odpuštění poplatku.

Minimální soudní poplatek bude od čtvrtka 1000 korun za zahájení soudního řízení, ve kterém jde o nižší než dvacetitisícovou finanční částku. Dosud lidé platí 600 korun za spory do 15 tisíc korun. Maximální sazba poplatku se zvyšuje z jednoho milionu na dva miliony korun.

Peníze pro stát, nikoli soudce

U soudních řízení o nemovitosti zvýšilo ministerstvo spravedlnosti poplatek ze současných 3000 na 5000 korun, u jednání o podniku z 10 tisíc na 15 tisíc korun. O tisícikorunu dražší bude oproti nynější pětitisícovce například zápis do obchodního rejstříku. Rozvod bude nově stát 2000 korun stejně jako majetkové vypořádání manželů. Od poplatku budou osvobozeny oběti domácího násilí.

Cílem novely je podle ministerstva spravedlnosti motivovat lidi k tomu, aby své spory řešili mimosoudně. Současná výše poplatků podle něj nesplňuje vzhledem k růstu mezd svoji regulační funkci a nebrání podávání bezdůvodných návrhů. Počet souzených případů tak neustále stoupá a zároveň se tak zvyšují výdaje soudů. Sazebník se naposledy upravoval v roce 2000.

Deník Právo v minulých dnech ale uvedl, že peníze ze sporů nepůjdou na zlepšení a zrychlení chodu justice. Soudy totiž na peníze vybrané na soudních poplatcích nesmí vůbec sáhnout a musí je vždy na konci roku posílat státu.

Vláda jednala o zvýšení soudních poplatků už loni v únoru. Tehdejší kabinet Jana Fischera ale návrh odmítl. Část ministrů totiž nevěřila, že důvodem zvýšení poplatků jsou jen náklady na soudní řízení. Mysleli si, stejně jako letos Senát, že by poplatky mohly mít regulační účinek.

Kolik zaplatíte u soudu




Věc Poplatky do 31.8.2011 Poplatky od 1.9. 2011
Řízení o peněžité plnění 600 korun u závazku do 15 tisíc korun 1 tisíc korun u závazku do 20 tisíc korun

4 % u závazku nad 15 tisíc korun 5% u závazku od 20 tisíc korun do 40 milionů korun


 2 miliony korun plus 1 % z částky přesahující 40 mil. korun u závazku nad 40 mil. korun
Řízení o nepeněžité plnění 3 tisíce korun za nemovitost  5 tisíc korun za nemovitost

10 tisíc korun za podnik 15 tisíc korun za podnik

1 tisíc korun za ostatní 2 tisíce korun za ostatní
Návrh na vydání předběžného opatření 500 korun 1 tisíc korun
Návrh na vydání elektronického platebního rozkazu 2 % z částky  4 % z žalované částky nad 20 tisíc korun, resp. 5 %, pokud bude podán odpor 






Řízení ve věcech obchodního rejstříku 5 tisíc korun za zápis 12 tisíc korun za zápis akciové společnosti, zápis ostatních 6 tisíc korun

3 tisíce korun za výmaz 0 korun za výmaz

1 tisíc korun za změny 2 tisíce korun za změny
Správní žaloba 2 tisíce korun 3 tisíce korun
Kasační stížnost 3 tisíce korun 5 tisíc korun






Zdroj: Ministerstvo spravedlnosti ČR

Související