Nový šéf Applu má v nové funkci silnou pozici. Jeho speciální odměna milion akcií firmy je neobvyklá mimořádně dlouhou dobou, po kterou nemůže s akciemi volně nakládat.

U poloviny je to pět let, rozhodné datum u druhé poloviny je ale až 24. srpen roku 2021. Odměna má podle pátečního kurzu akcií Applu hodnotu 383 milionů dolarů.

Apple za minulých deset let zhodnotil pod Jobsem své akcie přibližně na čtyřicetinásobek. Pokud by se Cookovi podařilo zopakovat fenomenální úspěch svého předchůdce, budou mít jeho akcie za deset let hodnotu přibližně patnácti miliard dolarů.

Na rozdíl od Steva Jobse, který za svou práci pro Apple pobíral symbolický dolar ročně, byl Cook nejlépe placeným manažerem společnosti. Loni dostal celkově v hotovosti i akciích 59 milionů.

Cook byl dosud mužem v pozadí. Na růstu Applu se podílel jako šéf provozu. Jeho úkolem bylo, aby dodavatelský řetězec Applu fungoval na plné obrátky a byl schopen uspokojit vysokou poptávku po iPhonech či iPadech.

Apple často investuje do továren dodavatelů stamiliony až miliardy dolarů, za což si kupuje exkluzivní právo na jejich produkci na určitý počet měsíců a získává vysoké slevy. Pak dokáže vyrábět prémiové produkty za výrazně nižší náklady než konkurence a tím dosahovat vyšších marží.

Právě zařídit příslušné dohody a zajistit si tak přístup k tomu nejlepšímu na trhu byl Cookův úkol. Apple investoval v minulosti miliardy například do pamětí typu flash a letos další miliardy do továren, které vyrábějí displeje.

Introvertní Cook zastupoval Jobse už při jeho předchozích zdravotních komplikací v minulých letech. V dopise zaměstnancům Applu napsal, že se Apple nezmění a bude zde pokračovat stejná firemní kultura. To podle Charlese Golvina, analytika společnosti Forrester, platí i pro produkty. „O tom, jak bude vypadat další generace produktů Applu, už bylo dávno rozhodnuto,“ dodal Golvin.

/Více čtěte v pondělních Hospodářských novinách./

Čtěte více v Hospodářských novinách
Související
Newsletter

Byznys podle HN

Nechcete, aby vám uniklo to nejdůležitější?

Pro naše čtenáře připravujeme každý týden newsletter o byznysu a finančních trzích. Stačí zde zadat svůj email a každý pátek od nás dostanete souhrn událostí, které byste neměli minout. A přidáme osobní tipy čtyř osobností newsroomu Hospodářských novin. Píše Martin Jašminský, Luděk Vainert, Luboš Kreč a Petr Kain.

Přihlášením se k odběru newsletteru souhlasíte se zpracováním osobních údajů a zasíláním obchodních sdělení, více informací ZDE. Z odběru se můžete kdykoli odhlásit.

Přihlásit se k odběru