Vedoucí muž průběžného pořadí mistrovství světa Sebastian Vettel z Německa vyhrál kvalifikaci na Velkou cenu Belgie formule 1 ve Spa-Francorchamps. Na startu nedělní Grand Prix doplní úřadujícího světového šampiona z týmu Red Bull v první řadě britský pilot McLarenu Lewis Hamilton.

Vettel si letos připsal deváté kvalifikační vítězství z dvanácti závodů. Hamiltona porazil po průjezdu posledním kolem o 432 tisícin sekundy. "Jsem strašně šťastný. I když říkají, že zítřejší závod se pojede na suchu, tady si nemůžete být nikdy jistí," uvedl Vettel po kvalifikaci, během níž se třikrát spustil déšť.

Třetí čas zajel Němcův kolega Mark Webber z Austrálie, jenž dnes slaví 35. narozeniny a prodloužil smlouvu s Red Bullem i na příští rok. Druhou řadu zkompletuje Brazilec Felipe Massa na ferrari, který překvapivě porazil úspěšnějšího kolegu z týmu Fernanda Alonsa, jenž byl až osmý. Prohrál například i s Brazilcem Brunem Sennou, který ve své první kvalifikaci v kokpitu renaultu, v němž nahradil Nicka Heidfelda, zajel sedmý čas.

Generálka na nedělní Grand Prix se nepovedla vítězi minulé Velké ceny Maďarska Jensonu Buttonovi a především jeho McLarenu. Na konci druhé kvalifikační části tým poslal Buttona do depa, protože si myslel, že jeho čas na postup do třetí fáze pro deset nejrychlejších stačí. "Jste si jistí? Jste si jistí?" ptal se pátý muž průběžného pořadí ve zlé předtuše.

Mistr světa z roku 2009 poté pouze sledoval, jak jeho čas překonávají soupeři, a v neděli se bude muset prokousávat ze 13. místa na startu. "Je to obrovské zklamání a šok. Z naší strany to byla velká chyba. V každém tréninku jsme byli mezi nejlepšími třemi a teď se budeme muset připravit na start z třináctého místa," povzdechl si Button.

Ještě hůř dopadl sedminásobný mistr světa Michael Schumacher. Legendární Němec na své oblíbené trati, na níž před rovnými 20 lety absolvoval první závod úspěšné kariéry ve formuli 1, hned v prvním kole havaroval.

Dvaačtyřicetiletý pilot skončil se svým mercedesem ve svodidlech a zdemoloval přední křídlo. Z nehody vyvázl nezraněn, do závodu však se speciální zlatou helmou k připomínce jubilea vyrazí až z posledního místa. "Nevíme, co se stalo, bylo to něco neočekávaného. Ale pokusíme se na to přijít, aby se to už neopakovalo," uvedl Schumacher ke své nehodě.

Kvalifikace na GP Belgie, 12. závod MS vozů formule 1 ve Spa-Francorchamps:

1. Vettel (Něm./Red Bull) 1:48,298, 2. Hamilton (Brit./McLaren) 1:48,730, 3. Webber (Austr./Red Bull) 1:49,376, 4. Massa (Braz./Ferrari) 1:50,256, 5. Rosberg (Něm./Mercedes) 1:50,552, 6. Alguersuari (Šp./Toro Rosso) 1:50,773, 7. Senna (Braz./Renault) 1:51,121, 8. Alonso (Šp./Ferrari) 1:51,251, 9. Pérez (Mex./Sauber) 1:51,374, 10. Petrov (Rus./Renault) 1:52,303.