Český vyjednávací tým dosáhl v roce 2008 významného ústupku z americké strany, když při rozhovorech o podobách radarových dohod dokázal prosadit, aby se smlouva o pobytu amerických vojáků v ČR týkala specificky jen obsluhy plánovaného protiraketového radaru.

Američané totiž původně navrhovali uzavření obecné smlouvy o pobytu svých vojáků v České republice.

Vyplývá to z diplomatických depeší amerického velvyslanectví v Praze, které ve čtvrtek zveřejnil server WikiLeaks. Češi naopak ustoupili ze svých požadavků na zdanění amerických firem, které měly v ČR zařízení stavět.

"Velvyslanec McDonald podtrhl, že náš souhlas s omezením rozsahu smlouvy o radaru protiraketové obrany představuje enormní, bezprecedentní ústupek, neboť Spojené státy mají s ostatními spojenci v NATO obecné, široce založené smlouvy," stojí v depeši amerického velvyslanectví z 29. dubna 2008.

Ta popisuje rozhodující kolo rozhovorů o smlouvě týkající se podmínek pobytu amerických vojáků, kde sehrál Jackson McDonald významnou roli vyjednavače.

"Nejvýraznější překážka"

Smlouva o podmínkách pobytu amerických vojáků na českém území (SOFA) byla doplňkem k hlavní smlouvě o umístění radaru na českém území. O obou dokumentech se vyjednávalo několik let, definitivní verzi SOFA schválila česká vláda v září 2009, krátce poté však prezident Barack Obama od Bushových plánů protiraketové obrany ustoupil. 

Američané při vyjednávání prosazovali vznik dohody, která by pokrývala všechny americké vojenské aktivity na území České republiky.

"Ze všech hlavních identifikovaných výzev je česká touha mít limitovanou smlouvu SOFA tou nejvýraznější překážkou," uvádí podle serveru WikiLeaks diplomatická depeše amerického velvyslanectví v Praze z 12. září 2007. Široce založená smlouva o pobytu amerických vojsk na českém území by nemohla získat podporu v českém parlamentu, vysvětlovali čeští vyjednávači svým partnerům.

O dva dny později ambasáda USA konstatuje, že česká strana na omezené SOFA trvá. "První náměstek ministryně obrany Martin Barták prohlásil, že z vnitropolitických důvodů spojených s historií pobytu sovětských sil na českém území musí být rozsah smlouvy SOFA omezen na radarové zařízení," uvádí depeše ze 14. září.

Tvrdé vyjednávání a noční konzultace

Češi americké straně neustoupili ani při dalších jednáních a naopak zřejmě ještě přitvrdili. Depeše z počátku února 2008 totiž poprvé zmiňuje, že široce založenou smlouvu SOFA by neakceptovala ani česká vláda. Česká strana také žádala zdůraznění konkrétního zaměření smlouvy už v titulku připravovaného dokumentu.

V dubnu 2009 pak americká strana ustoupila, pokusila se ale navrhnout, aby platilo, že podmínky dojednané v "radarové SOFA" musí vždy platit i pro možné další případy pobytu amerických vojáků v ČR. Češi i to odmítli s tím, že v takovém případě by se stejně fakticky jednalo o obecnou smlouvu.

"Noční konzultace s Washingtonem vedly ke druhé a definitivní formulaci, že smluvní strany 'mohou aplikovat' SOFA na jiné společně dohodnuté aktivity," uvádí depeše podepsaná tehdejším americkým velvyslancem Richardem Graberem.

Český ústupek: Daně

Stojí v ní také, že po americkém ústupku je cesta k definitivnímu uzavření dohody volná.

"Češi nyní musí na oplátku ustoupit v otázce zdanění," napsal Graber. Zdůraznil, že ministr financí Miroslav Kalousek, který má touhu zjednodušit celý český daňový systém, udělal z otázky zdanění amerických kontraktorů na stavbě radaru zásadní otázku. "Nechce vytvořit nový, speciální daňový režim," varuje depeše.

V dalším kole jednání 4. září 2009 ale Češi v otázce zdanění skutečně ustoupili. "Zahájili vyjednávání oficiálním souhlasem s naší pozicí v otázce daňových výjimek pro kontraktory amerického ministerstva obrany, jejich zaměstnance a pro podpůrné služby," stojí v depeši z 8. září.