Průmyslové zakázky v Evropské unii i eurozóně v červnu nečekaně klesly, protože firmy vzhledem k obavám z vývoje ekonomiky omezily výdaje. Hodnota nových zakázek se proti předešlému měsíci snížila v zemích eura o 0,7 procenta po květnovém růstu o 3,6 procenta, oznámil ve středu statistický úřad Eurostat.

V celé EU se zakázky snížily o 0,3 procenta po předešlém růstu o půl procenta. Analytici podle agentury Reuters čekali v průměru nárůst zakázek v eurozóně o 0,5 procenta a v EU o 1,2 procenta.

V meziročním srovnání se růst zakázek v eurozóně zpomalil na 11,1 procenta z květnového tempa 13,8 procenta. V EU růst objednávek oslabil na 8,5 procenta z 9,7 procenta.

Po odečtení nejkolísavějších zakázek na lodě, železniční zařízení a leteckou techniku zakázky v zemích eura proti předešlému měsíci klesly o plná tři procenta a meziročně stouply jen o 7,9 procenta. Údaje podle ekonomů naznačují, že hlavní průmyslová odvětví omezila ke konci prvního pololetí nákupy, zřejmě v obavách z dopadů dluhové krize v eurozóně na ekonomiku a poptávku.

Údaje odpovídají prudkému zpomalení evropské ekonomiky v průběhu druhého čtvrtletí. Eurostat minulý týden oznámil, že růst hrubého domácího produktu eurozóny se za toto období zpomalil v mezičtvrtletním srovnání na pouhých 0,2 procenta z tempa 0,8 procenta v prvním čtvrtletí. Eurozónu oslabilo prudké zpomalení růstu v Německu a stagnace ve Francii, tedy vývoj ve dvou největších ekonomikách, které se na celkové produkci měnové unie podílejí téměř polovinou.

Podnikatelská nálada v Německu se zhoršila

Nálada podnikatelů v Německu se tento měsíc kvůli ekonomickým problémům v celém západním světě zhoršila ještě výrazně rychleji než v červenci. Pozorně sledovaný index mnichovského ekonomického ústavu Ifo prudce klesl, což naznačilo, že růst největší evropské ekonomiky se dál zpomaluje. Německá ekonomika od konce recese táhla růst prakticky celé Evropy a do značné míry je na ní závislá i česká ekonomika.

Souhrnný index podnikatelského klimatu Ifo klesl za srpen na 108,7 bodu z červencových 112,9 bodu po poklesu o 1,6 bodu za minulý měsíc. Ekonomové podle ankety agentury Reuters očekávali v průměru snížení jen na 111 bodů.

Analytik: Recese Česku zatím nehrozí

Klesla také celková důvěra v domácí ekonomiku. Souhrnný indikátor důvěry se v srpnu proti červenci snížil o 1,3 bodu, proti loňskému srpnu je souhrnný indikátor důvěry o 3,3 bodu nižší, uvedl ve středu Český statistický úřad. Mezi podnikateli se důvěra meziměsíčně snížila o jeden bod, důvěra spotřebitelů se meziměsíčně snížila o 2,7 bodu.

"Česká ekonomika zjevně oslabuje, ale zatím chybí indikace, že by směřovala do recese podobné té před třemi lety," uvedl k výsledkům analytik UniCredit Bank Pavel Sobíšek.

Zatím je tedy podle něj předčasné bít na poplach. "Domnívám se, že teprve v říjnu budeme mít dostatek signálů k posouzení, zda jsou obavy z opakování hluboké recese přehnané," dodal.