Největší výrobce počítačů na světě, americká společnost Hewlett-Packard (HP), představil koncem minulého týdne spolu s výsledky hospodaření velké změny ve struktuře firmy. Ukončí výrobu tabletů a chytrých telefonů a do konce příštího roku plánuje prodat či oddělit do samostatné firmy výrobu osobních počítačů. Současně posílí výrobu softwaru koupí britské společnosti Autonomy za 10,3 miliardy dolarů (175,2 miliardy korun).

Oznámené kroky patří k nejvýraznějším změnám v 72leté historii firmy a zdůrazňují problémy, s nimiž se nyní potýká výroba osobních počítačů a dalšího hardwaru.

HP skončí do října s výrobou telefonů s operačním systémem WebOS a tabletů TouchPad, protože se firmě nepodařilo přilákat dostatek zájemců. Stejně jako další výrobci nedokáže bojovat s konkurenčními produkty iPhone a iPad společnosti Apple. TouchPad začal přitom HP prodávat teprve v červenci a WebOS získal loňskou akvizicí firmy Palm.

Výroba PC přestala vynášet

Spekulace, že HP nemá zájem si nadále ponechat výrobu počítačů, se na trhu objevily již před několika měsíci. Výroba počítačů sice nyní tvoří hlavní část příjmů firmy, kvůli prudkému propadu cen počítačů a silné konkurenci je však nejméně zisková a potýká se s pomalým růstem. Ve hře o budoucnost počítačové divize je odprodej jinému vlastníkovi či osamostatnění firmy.

HP bude i nadále prodávat servery a další vybavení firemních zákazníků. Tyto aktivity sice nemají v současnosti tak vysoký podíl na celkových příjmech skupiny jako osobní počítače, mají však mnohem vyšší ziskovou marži. Firma si hodlá ponechat i výrobu tiskáren.

Zatím není jasné, jak se nové kroky dotknou počtu zaměstnanců. Nyní jich má HP celosvětově více než 300 000.

Stejnou cestou jako IBM

HP svým rozhodnutím napodobil svého hlavního rivala IBM, který kdysi patřil mezi největší hráče na trhu osobních počítačů. V roce 2005 však výrobu počítačů prodal a místo toho se zaměřil na software a služby, které nemají tak vysoké náklady na práci a součástky jako počítačový hardware. Dnes tvoří software a služby hlavní část příjmů IBM.

HP se v roce 2010 podařilo utržit 126 miliard dolarů a vydělat 8,8 miliardy dolarů čistého. Čistý zisk za letošní třetí fiskální čtvrtletí stoupl meziročně o 9 % na 1,93 miliardy dolarů. V pátek firma snížila výhled tržeb na letošní rok na 127,2 až 127,6 miliardy dolarů z dříve očekávaných 129 až 130 miliard dolarů.

Britské rodinné stříbro

Převzetí výrobce firemního softwaru Autonomy je zatím třetí největší akvizicí v historii HP. Americkému počítačovému gigantu má pomoci při přeměně na čistě softwarovou společnost. Transakce by měla být uzavřena do konce letošního roku.

Společnost Autonomy, kterou britský list Financial Times nazývá rodinným stříbrem, byla založena v roce 1996. Produkuje široký sortiment analytického softwaru pro správu podnikových informací včetně vyhledávání, správy záznamů a analýzy dat.

Britská společnost má v současné době zhruba 25 000 klientů, mezi nimi například Boeing, Citigroup, Coca Colu, FedEx, Ford, newyorskou burzu, Shell, Tesco či T-Mobile. Software od Autonomy využívají firmy mimo jiné k vyhledávání a uspořádání nestrukturovaných dat, jako jsou e-maily.



10,3 miliardy dolarů

V přepočtu 175,2 miliardy korun zaplatí Hewlett-Packard za převzetí britského výrobce analytického softwaru Autonomy. Půjde o třetí největší akvizici v 72leté historii firmy.

8,8 miliardy dolarů

Čistý zisk HP za rok 2010.