Slavný Nouriel Roubini poskytl rozhovor deníku The Wall Street Journal.

Hlavním viníkem stavu současné americké ekonomiky je podle něj George W. Bush, který v dobách prosperity učinil z přebytkových veřejných financí obrovský schodek.

Cožpak o to, to říká leckdo, zajímavé je, že nový ekonomický guru tvrdí (a vzbudil tím rozruch), že Karl Marx měl pravdu v tom, že kapitalismus nakonec zničí sám sebe. Nelze donekonečna přesouvat peníze z práce do kapitálu a z mezd do zisků. Vzniká tak permanentní přebytečná kapacita, která drží dole agregátní poptávku.

Roubini mluví o americké ekonomice. Naopak dává za příklad německý pakt s odbory a zaměstnanci. To už jsme ale u známé debaty o tom, zda je evropský sociální stát zátěž v celosvětové konkurenci, nebo instrument, který má zajistit přežití tržní ekonomiky a kapitalismu.

V ekonomii má většina kroků vždy své náklady a výnosy. Daň z finančních transakcí (tzv. Tobinova daň), na které se dohodli Merkelová a Sarkozy, má přinést eurozóně příjmy a omezit spekulace.

Mark Thoma v komentáři agentury Reuters daň hájí, protože omezí především krátkodobé spekulace, které nemají žádnou sociální hodnotu.

Na druhou stranu je zjevné, že spekulativní investice nejsou jen škodlivé, ale upozorňují na chyby a nerovnováhy v hospodářské politice. Mohou spekulanti za to, že jsou vlády pomalé nebo si chyby nechtějí vůbec připustit?

Jeffrey Sachs upozorňuje ve svém komentáři pro Financial Times, že Evropská unie je už jasně rozebrána národními státy, jak prý dokumentuje výsledek summitu Sarkozy–Merkelová. Řešení globálních průšvihů nenavrhuje Unie, ale lokální volby v Německu či finská extremistická strana.

Ne že by tedy člověka výsledky summitu Sarkozy-Merkelová naplňovaly nadšením, ale zajímavý je postoj českých euroskeptiků: většinou to vyznívá tak, že tato země je oázou zdravého rozumu, rozumných pravidel a liberální a dobré vlády. Každopádně se prý musíme vyvarovat všech nesmyslů jak z bruselské úrovně, tak z francouzsko-německého diktátu.

Tak nevím, ze země, kde se ukradne, co není přivařené, kde vše stojí třikrát více, než by stát muselo (od vlaků po dálnice), kde se okresní silnice rozpadají na kamennou drť a kde politické strany fungují jako racketeeringové organizace, to zní obzvlášť dobře a pikantně.

Další Audit bude až 29. 8. 2011.