Bývalý kosovský premiér Ramush Haradinaj byl v obnoveném procesu u Mezinárodního trestního tribunálu pro bývalou Jugoslávii (ICTY) v Haagu obviněn z účasti na vraždění a mučení osob.

Těchto činů se podle obžaloby dopustil jako jeden z velitelů povstalecké Kosovské osvobozenecké armády (UÇK) v roce 1998 v Kosovu.

Jde o nový proces; v dubnu 2008 ho haagský tribunál zprostil obvinění z válečných zločinů a zločinů proti lidskosti pro nedostatek důkazů.

"Oběti byly vražděny a mučeny bez ohledu na jejich etnický původ," prohlásil podle agentury AFP při prezentaci hlavních bodů obžaloby prokurátor Paul Rogers.

Odsouzen jen jeden ze tří

Spolu se 43letým Haradinajem jsou souzeni dva jeho blízcí spolupracovníci 39letý Idriz Balaj a 41letý Lahi Brahimaj. Zatímco velitel obávaných speciálních jednotek UÇK Černých orlů Balaj byl původně rovněž zbaven všech obvinění, Haradinajův zástupce v UÇK Brahimaj byl shledán vinným ve dvou případech mučení a krutého zacházení se zajatci a odsouzen k šesti letům vězení.

"Zatímco kolem probíhala regulérní válka, obžalovaní využívali nezákonných prostředků, aby dosáhli svých cílů," zdůraznil Rogers.

Tribunál nezabránil zastrašování svědků

Původní osvobozující verdikt ICTY vedl k velkému rozhořčení Srbů. Odvolací soud následně prohlásil, že proces s Haradinajem a dvěma bývalými veliteli UÇK byl zmařen zastrašováním svědků a že tribunál pochybil tím, že správně nevyhodnotil vážnost vyhrožování. Odvolací soud 21. července 2010 rozhodl, aby prvních šest bodů obžaloby bylo znovu souzeno v první instanci.

Haradinaj v roce 2005 rezignoval na premiérský post a dobrovolně se dostavil k tribunálu. V současnosti je s oběma někdejšími spolupracovníky ve vazbě v Haagu, odkud řídí opoziční parlamentní stranu Spojenectví pro budoucnost Kosova (AAK).