Spor o kontroverzního státního úředníka a lídra iniciativy D.O.S.T. Ladislava Bátoru pokračuje roztržkou na vládní úrovni.

Ministři za TOP 09 v čele s ministrem financí Miroslavem Kalouskem ve středu opustili jednání vlády poté, co vyšlo najevo, že ministr školství Josef Dobeš (VV) nehodlá nijak reagovat na nevybíravá slova, kterými se personální šéf ministerstva školství otřel o vicepremiéra, ministra zahraničí a předsedu TOP 09 Karla Schwarzenberga.

Dobeše k omluvě nejstaršímu členovi vlády vyzval i premiér Petr Nečas (ODS). Ministr školství dal poté najevo, že s podobnou omluvou on sám problém nemá, Bátoru však i ve středu podržel. V podvečer uvedl, že se již omluvil.

Pro TOP 09 se tak nic nemění a odejít musí buď Bátora z ministerstva školství nebo přímo Dobeš z vlády. Do té doby se prý ministři Schwarzenbergovy strany jednání kabinetu účastnit nebudou.

Bátora na svém facebookovém profilu minulý týden označil ministra zahraničí a předsedu TOP 09 za "chudáčka starého".

"To se mu to prská, když ví, že ho přinejmenším ze tří důvodů nemůžu vyzvat na souboj," dodal.

"Pokud pan ministr Dobeš poskytuje politické krytí úředníkovi, který veřejně a sprostě uráží prvního místopředsedu vlády, my nebudeme předstírat na veřejnosti, že je pan ministr Dobeš náš kolega," prohlásili zástupci TOP 09 dopoledne poté, co demonstrativně odešli z jednání vlády.

Došla mu slova?

Sám Bátora na koaliční konflikt kolem svých výroků nereagoval.

Když procházel kolem hloučku novinářů, na jejich otázky odmítl odpovědět. Poznamenal jen, že jde na oběd. Mluvčí úřadu později uvedla, že z budovy odjel zadním vchodem.

Bátoru podpořil Klausův člověk

Úředníka se stručně zastal tajemník prezidenta Václava Klause Ladislav Jakl. Podle něj je předseda iniciativy D.O.S.T. už půl roku terčem sprostých útoků a měl by mít právo se sám bránit, uvedl v prohlášení, které bylo publikováno na oficiálních stránkách prezidenta.

Schwarzenberg sám se ale Bátorovými výroky uražen osobně necítí. "Jako úředník státní správy se takhle vyjadřovat vůči jakýmkoli ústavním činitelům nemůže," sdělil ministr zahraničí.

Také Kalousek před novináři zdůrazňoval, že kroky TOP 09 nejsou jen reakcí na konkrétní Bátorovy výroky ale jednoznačným postupem proti tomu, aby česká vláda či její členové tolerovali takovou úroveň státní správy, jakou prezentoval vysoký úředník z ministerstva školství.

Premiér Nečas poté, co středeční jednání vlády skončilo, Dobeše vyzval k "jasné a zřetelné" omluvě Schwarzenbergovi a také k tomu, aby se od Bátory distancoval.

Dobeš dal jen o chvíli později najevo, že se svou omluvou předsedovi TOP 09 problém nemá, Bátoru však ze svého ministerstva propustit nehodlá. Podle ministra neexistuje etický kodex, ani zákon, který by přesně vymezoval, co si smí státní úředníci ve veřejné debatě dovolit.

V podvečer prohlásil, že se Schwarzenbergovi již omluvil. Celý spor však pokládá za politickou hru a zástupný problém. A zopakoval, že Bátoru neodvolá, protože by to bylo v rozporu s jeho svědomím.

Dobeš: Pro chování úředníků není norma

Názor Jiřího Leschtiny

Nic proti tomu, že ministři opustili jednání vlády na protest proti Ladislavu Bátorovi, který "veřejně a neomaleně urazil místopředsedu vlády a předsedu TOP 09 Karla Schwarzenberga," jak napsali ve svém prohlášení. Pokud ale svůj krok opřeli jen o fakt, že Bátora napsal o Karlu Schwarzenbergovi, že je "chudáček starej" jemuž se to "bezostyšně prská", pak jen opatrnicky krouží kolem horké kaše.

Celá glosa Jiřího Leschtiny ZDE

Dobeš také míní, že úředníci mají právo vyjadřovat svůj názor, pokud to dělají slušným způsobem. Bátoru prý hodnotí podle jeho profesních kvalit, ne podle názorů.

Ministerstvo školství se nicméně podle svých vlastních webových stránek dříve připojilo k etickému kodexu, který inicioval někdejší ministr vnitra a předseda VV Radek Johh. Kodex vymezuje standardy chování zaměstnanců, zaměřuje se ale hlavně na korupční rizika.

Bátora a jeho výroky jsou středem pozornosti hlavně od chvíle, kdy tento vysoký státní úředník kritizoval pražský pochod sexuálních menšin Prague pride a podporu, kterou mu vyjádřili diplomaté několika zemí.

Nevládní organizace ale už delší dobu upozorňují na to, že Bátora se nikdy jasně nedistancoval od svých údajných kontaktů s radikálně pravicovou scénou. Předseda vlády už dostal několik otevřených dopisů, žádající odchod Bátory z ministerstva školství.

Peake: Omluva je na místě

"Ministru Kalouskovi se asi zdá, že v koalici už je příliš dlouho klid a nebezpečně dělná atmosféra. Omluva Karlu Schwarzenbergovi za Bátorovy výroky je ale nepochybně na místě," reagovala na situaci vicepremiérka a první místopředsedkyně Dobešových Věcí veřejných Karolína Peake.

Bátorův odchod žádá i opoziční ČSSD. Podle jejího místopředsedy Lubomíra Zaorálka by měl odejít i ministr sám. Zaorálka ale také šokovalo, že kabinet řeší kauzu Bátory v době, kdy se Evropa potýká s ekonomickou krizí, a měla by se proto zabývat závažnými tématy.

Tolerance k nesnášenlivým výrokům se nevyplácí ani podle předsedy KSČM Vojtěcha Filipa. Protestní odchod ministrů TOP 09 ale označil za velmi pozdní reakci