V minulých dnech světové finanční trhy zasáhla panika. Tím, kdo měl trhy "napravit" a zažehnat riziko vzniku další světové recese, měli být dle mínění investorů centrální bankéři. A ti pod hrozbou pokračování pádu trhů sáhli k bezprecedentním krokům: Evropská centrální banka začala nakupovat, zřejmě v nemalých objemech, dluhopisy Itálie a Španělska a Federální rezervní systém pustil do světa po měnovém zasedání na opatrné centrální bankéře velmi odvážnou informaci - dnešní extrémně nízké úrokové sazby se asi nezmění až do roku 2013. A další kolo takzvaného kvalitativního zvolnění měnové politiky (nákupy státních dluhopisů) je možná nejen v USA na spadnutí.

Všechny tyto kroky mají jen málo společného s přímočarou předkrizovou rolí centrálních bank - strážců růstu cen, kteří se drží co nejdále od fiskální politiky a financování státního dluhu. Není proto divu, že část investorů má za to, že ministři financí jsou jen krok od převzetí pomyslných klíčů od tiskárny peněz, a proto na trzích zoufale hledají aktiva, kterým nadměrným tiskem peněz nehrozí znehodnocení.

Zlato obden trhá rekordy, a to zejména proto, že "nemá své ministerstvo financí a centrální banku", které by jeho hodnotu mohly snížit. Extrémní růst jeho ceny naznačuje obavy velké části investorů, že se s "papírovými" penězi a na ně navázanými aktivy (a možná i celou ekonomikou) stane něco velmi zlého. Naštěstí existuje i možnost, že se trhy mýlí a dnešní vývoj interpretují příliš černě.

Zatím jste si přečetli 20 % textu. Pokračování je k dispozici pouze pro platící čtenáře.

Předplatitelé mají i řadu dalších výhod: nezobrazují se jim reklamy, mohou odemknout obsah kamarádům nebo prohlížet archiv.

Proč ji potřebujeme?

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě. Zároveň vám založíme uživatelský účet, abyste se mohli k článku kdykoli vrátit a nemuseli jej platit znovu. Pokud již u nás účet máte, přihlaste se.

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě.

Pokračováním nákupu berete na vědomí, že společnost Economia, a.s. bude zpracovávat vaše osobní údaje v souladu se Zásadami ochrany osobních údajů.

Vyberte si způsob platby kliknutím na požadovanou ikonu:

Platba kartou

Rychlá online platba

Připravujeme platbu, vyčkejte prosím.
Platbu nelze provést. Opakujte prosím akci později.
Newsletter

Týden v komentářích HN

Máte zájem o informace v širších souvislostech?

Zadejte Vaši e-mailovou adresu a každý pátek dopoledne od nás dostanete výběr komentářů, které se během týdne objevily na stránkách Hospodářských novin. Těšit se můžete na komentáře Petra Honzejka, předního ekonoma Tomáše Sedláčka, kardiologa Josefa Veselky a dalších. Výběr pro vás připravuje šéfeditor iHNed.cz Jan Kubita.

Přihlášením se k odběru newsletteru souhlasíte se zpracováním osobních údajů a zasíláním obchodních sdělení, více informací ZDE. Z odběru se můžete kdykoli odhlásit.

Přihlásit se k odběru