V srpnu 1981 se z faxů (pro nepamětníky zařízení na přenos textů pomocí telefonních linek) v redakcích novin s charakteristickým skřípavým zvukem vysoukala zpráva od výrobce velkých sálových počítačů. "IBM dnes představila nejmenší a nejlevnější počítačový systém - IBM Personal Computer," stojí v dobové tiskové zprávě.

Americké společnosti přitom v byznysu s malými počítači ujížděl vlak. Z počátku jej považovala za technickou kuriozitu.

V roce 1980 však Don Estridge dostal za úkol postavit kompaktní a cenově dostupný počítač. Tým šel cestou nejnižších nákladů a do stroje, kterému v IBM interně říkali Acorn (žalud), použil dostupné součástky od jiných výrobců.

PC od IBM tak byl skládačkou, která nepřevyšovala konkurenci. Ale síla značky a rozšiřující nabídka příslušenství udělaly svoje.

Invaze "písíček" do domácností a menších kanceláří znamenala úspěch nejen pro IBM, ale také pro Intel, který do prvního modelu 5150 dodával procesor 8088.

Intel se z výrobce paměťových čipů stal největším dodavatelem procesorů. Na pozici nejbohatšího člověka světa vynesl Billa Gatese, který se v rodině PC prosadil se svými Windows.

Dnes je však už zase všechno jinak. Klasické stolní počítače vytlačily notebooky, Gatese sesadil z trůnu mexický telekomunikační magnát Carlos Slim Helú. A samotná společnost IBM už "písíčka" nevyrábí. Svou počítačovou divizi firma v roce 2005 prodala čínské firmě Lenovo.


ŽALUD
Interní název nového PC od IBM byl Acorn (Žalud). Oficiálně se "nejmenší a nejlevnější počítačový systém", jak stroj představila firma, jmenoval IBM 5150 PC.
FOTO: IBM

Fotogalerie prvního PC od IBM a analýzu na téma budoucnost PC najdete na www.ihned.cz