Chtěl ovládnout kubismus, expresionismus i surrealismus, procházel styly jako místnostmi v galerii a opouštěl je s lehkostí, díky níž si vysloužil přízvisko "černé svědomí avantgardy". Zatímco však jeho malířská tvorba zůstává známá jen milovníkům umění, Rykrovy návrhy obalů čokolád a dalších sladkostí dodnes můžou ocenit i ti, kdo před estetikou dávají přednost materiálnímu potěšení.

Zdenek Rykr (mylně se uvádí Zdeněk) se narodil poslední říjnový pátek roku 1900 v Chotěboři, ale školní léta prožil v Kolíně. Po maturitě nebyl přijat na pražskou výtvarnou akademii, a tak vystudoval dějiny umění na filozofické fakultě. Pracoval jako scénograf Národního divadla a zabýval se propagační grafikou. Baťa, Čedok, Škoda... výtvarné nápady si u něj objednávaly prvorepublikové velkofirmy nejrůznějšího zaměření. Pro Maršnerovy čokoládovny údajně navrhl ikonickou čtyřcípou hvězdu Orion hned první den, co se s výrobcem laskomin dohodl na spolupráci. Ale tvořil také pro svou ženu, spisovatelku Miladu Součkovou, jíž graficky zpracoval text Mluvící pásmo.

V lednu 1940 spáchal na trati pod pražským Barrandovem sebevraždu. Podle dobového svědectví "elegantní a vysoký, šel s rozepjatým zimníkem a zapálenou cigaretou vprostřed kolejí vstříc vlaku..."