Naši půdu cizincům nedáme. To je dlouhá léta převažující názor zemědělské i nezemědělské veřejnosti. Ve skutečnosti jsou ale v nabývání půdy a v nakládání s ní daleko větší problémy než otevření možnosti prodeje půdy občanům EU, o kterém by měl brzy jednat parlament.

Samotný prodej půdy cizincům má přitom více pozitiv než negativ. Jedním z přínosů je například možný příliv žádoucího kapitálu do venkovského prostoru. V případě, že cizinec státní půdu koupí, dá se také předpokládat (pokud na ní bude hospodařit), že bude mít k přírodě šetrnější přístup, který mají v sobě zejména občané starých členských zemí EU v sobě zakódován víc, než je tomu u mnohých tuzemských zemědělců. V neposlední řadě se vstupem dalších hráčů na trh se částečně zreální cena půdy, jejíž hodnota pak může být věrohodnější zástavou pro bankovní úvěry, než je tomu dnes.

Článek pro předplatitele
Ještě na vás čeká 70 % článku. Pokračovat ve čtení můžete jako náš předplatitel.

Vedle přístupu k veškerému on-line obsahu HN můžete mít:

  • Mobilní aplikaci HN
  • Web bez reklam
  • Odemykání obsahu pro přátele
  • On-line archiv od roku 1995
  • a mnoho dalšího...

Máte již předplatné? Přihlaste se.

Přihlásit se

Zajímá vás jen tento článek? Dočtěte si ho za 19 Kč.

Proč ji potřebujeme?

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě. Zároveň vám založíme uživatelský účet, abyste se mohli k článku kdykoli vrátit a nemuseli jej platit znovu. Pokud již u nás účet máte, přihlaste se.

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě.

Pokračováním nákupu berete na vědomí, že společnost Economia, a.s. bude zpracovávat vaše osobní údaje v souladu se Zásadami ochrany osobních údajů.

Vyberte si způsob platby kliknutím na požadovanou ikonu:

Platba kartou

Rychlá online platba

Připravujeme platbu, vyčkejte prosím.
Platbu nelze provést. Opakujte prosím akci později.