Lékařka Alena Kubáčová si v pondělí u brněnského krajského soudu převzala milost prezidenta Václava Klause, která jí smazala zbytek trestu. Žena odsouzená za podvody s falešnými neschopenkami k sedmi letům vězení, za mřížemi strávila dva roky.

Nyní chce k soudu znovu, aby ho přesvědčila o své nevině.

Kubáčová byla jednou ze tří hlavních aktérek rozsáhlého podvodu s falešnými neschopenkami, kterého se účastnily desítky lidí. Kromě sedmiletého trestu vězení inkasovala i pokutu půl milionu korun a zákaz výkonu práce lékařky na osm let.

Lékařka bude požadovat obnovu procesu a náhradu nákladů, které jí vznikly.

Spřátelené firmy naoko zaměstnávaly známé a příbuzné členů skupiny v dělnických a nekvalifikovaných profesích za nadstandardně vysoké platy. Kubáčová pak fiktivním zaměstnancům vystavovala potvrzení o nemoci, přestože byli zdraví. Kvůli imaginárním vysokým mzdám musel stát vyplácet tučnou nemocenskou, kterou si skupina rozdělovala. Státu tím vznikla škoda asi 13 milionů korun.

Lékařka: Formuláře mi ukradli

Kubáčová soudu představila jiný scénář a podala trestní oznámení. Prý jí někdo před lety z ordinace v době polední přestávky asi 160 formulářů neschopenek ukradl. Myslí si, že to byl jeden z jejích pacientů, hlava gangu Rušňák. Z falšováním neschopenek mu měla pomáhat i jeho matka. 

„Byla jsem ředitelkou vězeňské nemocnice a vězeň v díře. To jsou extrémní polohy, žádné jiné už nejsou," ilustruje pro Parlamentní listy svou situaci lékařka. Dřívější členka ODS mluví o silné podpoře svých pacientů, naopak rodina se od ní podle jejích slov odvrátila.

Proti prezidentovu rozhodnutí se postavila Strana zelených. "Prezident by měl své rozhodnutí přehodnotit, neboť podezření, že se nechal ovlivnit stranicko-politickými sympatiemi k odsouzené podvodnici je vážné," řekl předseda Ondřej Liška serveru Novinky.cz

Hrad toto tvrzení odmítnul: "Udělit někomu milost je právem prezidenta republiky. Rozhodují jiné důvody, mnohem závažnější." Mezi důvody patřil vyšší věk odsouzené, její špatný psychický stav a prezident příhlédl také k jejímu "dosavadnímu řádnému a společnosti prospěšnému životu". Pokud chce šestašedesátiletá Kubáčová zůstat na svobodě, nesmí se po dobu pěti let dopustit trestného činu.