Víra kapitánů české energetiky v jaderné zdroje je zřejmě neotřesitelná. Nedávno podpořila další reaktory v Temelíně i nová šéfka Energetického regulačního úřadu Alena Vitásková. Je to zarážející. Ani ne tak kvůli bezpečnosti, ale proto, že se stavba jaderných elektráren po celém světě potýká s vážnými ekonomickými problémy.

Nukleární lobbisté si osvojili geniální taktiku. Elektrárny nabízejí pod cenou, aby během výstavby "překvapivě" zjistili, že potřebují mnohem více peněz. ČEZ v roce 1993 slíbil vládě, že postaví Temelín za necelých 69 miliard korun. Souhlas si vynutil strašením nedostatkem elektřiny, což se nikdy nenaplnilo. Tehdejší vláda alespoň uměle zvýšila spotřebu kampaní na podporu elektrických přímotopů. Ve výsledku byl rozpočet překročen o dalších více než třicet miliard korun. Podpora přímotopů záhy skončila a elektřinu dnes masivně vyvážíme.

Zatím jste si přečetli 30 % textu. Pokračování je k dispozici pouze pro platící čtenáře.

Předplatitelé mají i řadu dalších výhod: nezobrazují se jim reklamy, mohou odemknout obsah kamarádům nebo prohlížet archiv.

Proč ji potřebujeme?

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě. Zároveň vám založíme uživatelský účet, abyste se mohli k článku kdykoli vrátit a nemuseli jej platit znovu. Pokud již u nás účet máte, přihlaste se.

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě.

Pokračováním nákupu berete na vědomí, že společnost Economia, a.s. bude zpracovávat vaše osobní údaje v souladu se Zásadami ochrany osobních údajů.

Vyberte si způsob platby kliknutím na požadovanou ikonu:

Platba kartou

Rychlá online platba

Připravujeme platbu, vyčkejte prosím.
Platbu nelze provést. Opakujte prosím akci později.