Britský hudebník Paul McCartney považuje koncert, který pomáhal uskutečnit po teroristických útocích 11. září 2001 v USA, za jeden z nejužitečnějších momentů své kariéry. Řekl to před chystaným zářijovým odvysíláním dokumentárního snímku s názvem The Love We Make, napsala agentura Reuters.

Černobílý snímek mapuje osobní cestu tohoto člena legendárních Beatles do poničeného města ihned po útocích na Světové obchodní centrum. Šest týdnů po atentátech pomáhal připravit benefiční hudební vystoupení Concert for 9/11. Dokument odvysílá stanice Showtime 10. září v rámci televizních pořadů u příležitosti desátého výročí napadení teroristy.

"Postoj celého světa, Ameriky a New Yorku se tehdy změnil. Ve vzduchu se vznášely obavy a já nikdy předtím nezažil to, co v New Yorku," řekl novinářům McCartney.

Koncert tehdy organizoval proto, aby pomohl New Yorku překonat strach. Při koncertu prý viděl, jak se emoce vyplavují skrz hudbu. "To je jeden z důvodů, proč hudbu dělám," řekl.

 

McCartney byl v době útoků v letadle, které muselo po úderech zůstat na newyorské ranveji. Na několik následujících dnů tak byl nucen zůstat na Long Islandu. Ihned ho prý napadlo uspořádat pro toto americké velkoměsto koncert.

 

"Došel jsem k závěru, že je to magické... Jedna z věcí, na které jsem nejvíce hrdý, je, že se mi poštěstilo a že mám takovou profesi, která může pomoci léčit a pomáhat lidem spojit se s jejich emocemi."

Dokument mimo jiné obsahuje scény, jak McCartney zkouší na koncert nebo rozpráví s Newyorčany v ulicích a v zákulisí. Objeví se v něm i řada známých osobností, jako například kolegové David Bowie a Mick Jagger, někdejší americký prezident Bill Clinton nebo herec Leonardo DiCaprio.

Související