Před budovu ministerstva životního prostředí v Praze v pátek přišli demonstrovat odpůrci i příznivci kácení kůrovcem napadených stromů v biologicky cenných oblastech Šumavy. Na demonstraci se sešla asi stovka odpůrců kácení. Přijel ale také autobus s obyvateli Šumavy, kteří zásah proti kůrovci podporují. Na demonstranty dohlížela asi desítka policistů. Obě skupiny spolu komunikovaly a protest se obešel bez vzájemného napadání.

Demonstrace odpůrců kácení se konala pod záštitou Hnutí Duha. Její pořadatelé požadují okamžité ukončení kácení smrků v oblasti Ptačího potoka a otevřenou celospolečenskou debatu o poslání parku a rozšíření bezzásahových zón. Žádají také, aby vedení parku respektovalo i názor vědců, kteří nesouhlasí se současným hospodařením na Šumavě.

"Chalupo, k lesu čelem, k Janovi zády", "Stráský proti přírodě", "Neberte mi můj domov" s obrázkem tetřeva, stálo na transparentech aktivistů.

Asi dvacítka obyvatel Šumavy několik metrů od demonstrantů rozvinula transparenty s hesly jako "Nejsme míň než lýkožrout" a "Neničte nám domovy" a vyjádřila podporu řediteli šumavského národního parku Janu Stráskému. Odpůrci kácení požadují naopak Stráského odvolání. Petr Voříšek z České společnosti ornitologocké na demonstraci oznámil, že jeho organizace kvůli kácení na Šumavě podá stížnost k Evropské komisi, protože zásah údajně neodpovídá ochranným podmínkám programu Natura 2000.

Mezi oba tábory demonstrantů před MŽP se postavila pětice aktivistů s transparentem "Dialog, ne násilí". Policisté, kteří na akci dohlíželi, konstatovali, že nehrozí slovní či fyzické útoky mezi demonstranty.

Demonstrace před MŽP skončila bez incidentů asi po hodině. Tajemník ministerstva od demonstrantů převzal výzvu, aby se ve sporné lokalitě přestalo kácet. Účastníkům akce poděkoval za klidný průběh protestu. Na demonstraci dostal asi minutový prostor pro vyjádření i bývalý starosta Horské Kvildy Jan Janoušek, který tvrdí, že kácením u Ptačího potoka bude zachráněno šedesát hektarů dalšího lesa. "Nechceme Šumavu suchou," prohlásil mimo jiné.

Proti kácení naopak vystoupil například profesor lesnictví Josef Fanta. Stráský podle něj odborně i politicky selhal a měl by odstoupit. Na hrubé zacházení s demonstranty, kteří se přivazovali ke stromům určeným ke kácení, si stěžoval jeden z aktivistů. Vyzval veřejnost, aby do lokality přijela a demonstranty podpořila.

Podle ministra životního prostředí Tomáše Chalupy (ODS) má "rozumný pohled na nezásahovou zónu" přinést diskuse nad novým zákonem o národním parku. Nastartovat ji hodlá 25. srpna, na kdy svolal jednání se zástupci krajů a vědců o tomto dokumentu. Kulatý stůl o aktuálním problému u Ptačího potoka z jeho podnětu uspořádá ředitel správy parku Jan Stráský přímo na Šumavě v pondělí.

Chalupa na čtvrtečním jednání Senátu uvedl, že bezzásahová zóna by měla tvořit zhruba čtvrtinu rozlohy parku namísto současných 13 procent. Diskusi chce ministr vést například o tom, zda má být v takto velké zóně pohyb povolen jen po cestách, nebo i mimo ně. Ministr současně ve čtvrtek vyzval strany sporu ke smíru.

ČSSD a Strana zelených chtějí prověřit policejní zásah

Předseda opoziční ČSSD Bohuslav Sobotka vyzval ministra vnitra Jana Kubiceho, aby prověřil chování policie při postupu proti aktivistům blokujícím kácení stromů napadených kůrovcem na Šumavě. Výpověďmi aktivistů o hrubém zacházení ze strany policie je znepokojena i Strana zelených. Zelení proto podle předsedy Ondřeje Lišky žádají vedle prošetření chování policie inspekcí také přítomnost nezávislých pozorovatelů v místě blokády.

"Policejní násilí vůči pokojným demonstrantům je v demokratické společnosti nepřijatelné bez ohledu na to, zda je protest občanů formálně povolený či nepovolený," uvedl Liška v tiskovém prohlášení. I jeho strana po ministrovi vnitra chce, aby na místo blokády opět vyslal policejní inspekci, která by posoudila, zda je chování policistů adekvátní.