Česká pobočka rakouské společnosti Kapsch pokryje v tuzemsku dalších 230 kilometrů železničních tratí technologií GSM-R za 20 milionů eur (zhruba 486 milionů Kč). Pokrytí se tak rozšíří na téměř 1000 kilometrů. Zakázku získala od Správy železniční dopravní cesty, sdělila firma v tiskové zprávě.

Technologií pro komunikaci lokomotiv a pozemního personálu dráhy GSM-R je v Česku již pokryto 731 kilometrů tratí. V rámci nového projektu má Kapsch do roku 2013 pokrýt úseky Ostrava-státní hranice s Polskem a Přerov-Česká Třebová.

Projekt bude spolufinancován z unijního operačního programu Doprava. Zahrnuje mimo jiné kompletní přípravu a plánování, vybudování 39 základnových stanic nebo instalaci optické přenosové sítě, uvedl Kapsch. Firma v Česku také vybudovala a spravuje pro stát systém výběru mýtného na dálnicích a rychlostních silnicích.

Česko je podle šéfa české pobočky společnosti Kapsch Karla Feixe v zavádění GSM-R nejdál ve střední a východní Evropě. "Například Slovensko nebo Polsko s pokrýváním železnic teprve začínají," dodal.

Vůbec největší pokrytí technologií GSM-R má Německo se signálem na 25.000 kilometrů tratí. Tuto síť má nyní německá pobočka firmy Kapsch CarrierCom zmodernizovat za 15 milionů eur (364,5 milionu Kč). Na novou verzi technologie má komunikační síť pro Deutsche Bahn převést do poloviny roku 2014. Německému dopravci tak i klesnou náklady a bude moci zavést nové aplikace, uvedl Kapsch.

 

Související
Newsletter

Byznys podle HN

Nechcete, aby vám uniklo to nejdůležitější?

Pro naše čtenáře připravujeme každý týden newsletter o byznysu a finančních trzích. Stačí zde zadat svůj email a každý pátek od nás dostanete souhrn událostí, které byste neměli minout. A přidáme osobní tipy čtyř osobností newsroomu Hospodářských novin. Píše Martin Jašminský, Luděk Vainert, Luboš Kreč a Petr Kain.

Přihlášením se k odběru newsletteru souhlasíte se zpracováním osobních údajů a zasíláním obchodních sdělení, více informací ZDE. Z odběru se můžete kdykoli odhlásit.

Přihlásit se k odběru