Pokud se zeptáte průměrného Evropana na oficiální čínskou měnu, pravděpodobně si nevzpomene. Zatímco bude přemýšlet o správné odpovědi, transakce v renminbi, jak se také jüanu říká, budou v plném proudu.

Letos se renminbi dokonce poprvé v historii podařilo předběhnout britskou libru. Čínská měna se tak stala jednou ze tří nejobchodovanějších měn na světě.

Dolar jako přežitek

Jazykem světového byznysu je doposud angličtina. I její pozice se v blízké budoucnosti začne otřásat. Možná nebude trvat dlouho a manažeři finančních institucí začnou v komunikaci používat čínské znaky.

Je zřejmé, že čínské společnosti se stále více prosazují nejen v afrických, ale i v evropských zemích. Budeme tedy v budoucnu platit dolarem, eurem, nebo čínským jüanem?

Ekonomové již delší dobu předpovídají, že éra starého kontinentu i nového světa končí a 21. století bude pod nadvládou Asie v čele s neustále se rozvíjející Čínou.

Jüan by tak mohl časem předběhnout nejen euro, ale i hlavní světovou rezervní měnu dolar.

Za posledních šest let jüan posílil oproti americkému dolaru o více než 27,5 procenta. Celkový obchod v čínských jüanech za rok 2010 činil 2,97 miliardy amerických dolarů, z čehož čínský vývoz tvořil 1,5 bilionu dolarů. Podle Světové banky by čínský drak mohl roztrhat hvězdy a pruhy už v roce 2025.

Spojené státy možná budou muset předat své vládnoucí žezlo dál. Dokonce čínský prezident Chu Ťin-tchao při své letošní návštěvě Spojených států prohlásil, že současný mezinárodní měnový systém s dominancí amerického dolaru je přežitkem minulosti.

Ještě více než dolar je však ohroženo euro.

Společná měna Evropské unie v současnosti prochází nejtěžší krizí ve své historii. Její pozice doposud druhé nejpoužívanější měny je silně ohrožena. Navíc nedůvěru v euro umocňuje stupňující se krize eurozóny, přičemž situaci nepomáhají ani neustálé debaty o životaschopnosti celé Evropské unie.

Volně směnitelný jüan

Vývoj jüanu je zatím striktně kontrolován čínskou vládou, která by z něj však ráda v budoucnu vytvořila mezinárodní měnu pro obchod a investice.

K tomu však bude nepochybně zapotřebí vytvořit ještě mnoho reforem, protože jüan dosud není volně konvertibilní měnou, a tím je částečně omezen.

Světové banky si však již dnes vytvořily rezervy čínské měny a do roku 2020 by již měl být jüan volně směnitelný. Vše především záleží na dalším vývoji čínské ekonomiky, zda bude mít hladký průběh, nebo začne stagnovat tak, jako se to stalo před několika lety ekonomice v Japonsku.

Světová banka ovšem počítá s růstem čínské ekonomiky i do budoucna. Čína pokračuje v internacionalizaci své měny, ale vytvořit z jüanu skutečně mezinárodní měnu bude trvat ještě několik let.

Nemusí to však být tak dlouho, jak si všichni myslíme.

Tomáš Nymburský
ředitel exportních finančních služeb, HSBC Bank

Související