Symbol včely, který by podpořil zodpovědné zacházení s penězi, by se měl stát novým logem rakouské skupiny Erste, která ovládá Českou spořitelnu. Rozhodování o jeho nové podobě spěje do finále.

"Už jsme tomu velmi blízko," řekl HN Martin Škopek z představenstva Erste Group. Podle informací HN by jasno mělo být během několika týdnů.

Záměr změnit současné logo, které charakterizuje červené S, skupina zveřejnila na jaře.

„Nové logo komentovat nemůžeme, konečné rozhodnutí o jeho podobě totiž zatím nepadlo. Definitivně jasno by mělo být ve druhé polovině roku a v roce 2012 by se mělo začít s jeho implementováním. Faktem ale je, že s největším pravděpodobností bude symbolem Erste Group včela," řekla HN Klára Gajdušková, mluvčí ČS.

Včelu v logu si minulý měsíc nechala zaregistrovat nadace Erste Privatstiftung a to ve třech barvách. Nové logo Erste Group bude vycházet ze stejné filozofie a mělo by mít tak podobný vzhled. V minulosti značku včely používala většina spořitelen nejen v Rakousku, ale i v Česku.

Loga, která si nechala zaregistrovat nadace Erste Privatstiftung

Logo nadace Erste logo modre logo tmave

"Chceme se vrátit ke kořenům spořitelnictví. Spořitelny, které vznikaly na území Rakousko-Uherska v 19.století, měly právě včelu jako symbol, protože už od nepaměti značí nejen píli, spoření a střádání, ale také sdílení a život. Spořitelny od počátku své existence stály na principu napomáhat společnosti k jejímu rozvoji a sdílet s ní svůj úspěch. To je model, ke kterému se skupina Erste Group hlásí na všech svých trzích dodnes," dodává Gajdušková.

Symbol včely se objevuje na různých stavbách, například na pražském Rudolfinu, které Česká spořitelna nechala postavit k 50. výročí svého založení.

Nová ikona Erste má být podle Škopka natolik variabilní, aby se dala používat i pro vznik nových značek, které bude zastřešovat Česká spořitelna a další banky Erste. "Bude to mít jasný základ, protože celá bankovní skupina Erste vychází z jedné DNA, kterou chceme záměrně vtělit do nové ikony," řekl Škopek.

Nové logo Erste Group by se mělo objevit ve všech bankách, patřících do rakouské skupiny. Ta působí v osmi zemích, v Rakousku, České republice, na Slovensku, v Rumunsku, Maďarsku, Chorvatsku, Srbsku a na Ukrajině. Celkem má přes 17 a půl miliónů klientů.

Související
Newsletter

Byznys podle HN

Nechcete, aby vám uniklo to nejdůležitější?

Pro naše čtenáře připravujeme každý týden newsletter o byznysu a finančních trzích. Stačí zde zadat svůj email a každý pátek od nás dostanete souhrn událostí, které byste neměli minout. A přidáme osobní tipy čtyř osobností newsroomu Hospodářských novin. Píše Martin Jašminský, Luděk Vainert, Luboš Kreč a Petr Kain.

Přihlášením se k odběru newsletteru souhlasíte se zpracováním osobních údajů a zasíláním obchodních sdělení, více informací ZDE. Z odběru se můžete kdykoli odhlásit.

Přihlásit se k odběru