Ústavní soud (ÚS) vyhověl stížnosti Aleny Davidové, jejíž nezletilý syn strávil šest měsíců v psychiatrické léčebně kvůli sporu rodičů o péči. Soud tímto rozhodnutím podle ÚS porušil práva matky i dítěte a také právo ženy na spravedlivý proces.

Krajský soud se domníval, že chlapcův pobyt v léčebně omezí vliv matky na něj a hoch bude moci najít i vztah k otci. Podle ÚS nebyla léčebna vhodným zařízením, a navíc, i kdyby krajský soud sledoval legitimní cíl, postup tomu nebyl přiměřený.

Vyjádření advokátky

K nálezu Ústavního soudu ve věci stížnosti mé klientky paní Bc. Aleny Davidové, jehož vyhlášení jsme samozřejmě sledovali, mohu jen konstatovat, že dnešní rozhodnutí potvrdilo náš názor, že soud nižší instance při svém rozhodování zcela opomenul a popřel zájmy dítěte a zasáhl tak zásadním způsobem do života dítěte i jeho matky. Jsme rádi, že Ústavní soud považuje za nepřípustné, aby bylo zdravé dítě umístěno do psychiatrické léčebny jen proto, že soudy nenalezly jiné řešení.

 

 Mgr. Adéla Gajdová

 

 

Chlapec strávil v léčebně půl roku, poté tam jeho pobyt soud ukončil novým rozhodnutím. U ÚS v úterý zaznělo, že chlapec se v léčebně s otcem stýkal a neodmítal ho. Vztah však k němu nenašel. Mimo léčebnu se otec a syn nescházeli.

Stát spíš trestá dítě, tvrdí právnička

Spory rodičů o dítě by mohla řešit párová terapie nebo zřízení míst, kam by rodiče za dítětem docházeli. Myslí si to odbornice na tuto problematiku. Zdravému dítěti ale může pobyt v psychiatrické léčebně způsobit podle specialistek ještě větší trauma, než když zůstane mezi rozhádanými rodiči.

"Stát tak trestá dítě, ne rodiče," upozornila například právnička z Ligy lidských práv Michaela Tetřevová. Umístění do léčebny prý rozhodně není v nejlepším zájmu dítěte, navíc po návratu k jednomu z rodičů se ocitne prakticky ve stejné situaci. Lepší řešení by prý bylo zřídit místa, kam by rodiče za svým potomkem docházeli a kde by s rodinou pracoval psycholog.