Americká ekonomika vykázala za druhé čtvrtletí výrazně nižší růst, než se mezi analytiky čekalo. HDP povyrostlo jen o 1,3 %, odborníci oslovení agenturou Reuters přitom předpokládali navýšení o 1,8 %.

Anualizované americké HDP ve druhém čtvrtletí roku 2011 tak dosáhlo hodnoty 13,27 bilionu dolarů. Stále tak ještě nedosáhlo předkrizových úrovní.

Růst za první čtvrtletí byl pak po revidován na nejnižší hodnoty od konce recese před dvěma lety - na 0,4 procenta z původních 1,9 procenta. "Ministerstvo obchodu rozsáhlou revizi zdůvodnilo nižšími zásobami a vyššími dovozy," napsal server Patria.

Ekonomiku negativně ovlivnily slabé výdaje spotřebitelů, které se na celkové ekonomické aktivitě podílejí zhruba 70 procenty. Výdaje spotřebitelů se zvýšily o 0,1 procenta, což byl nejpomalejší růst od konce recese. V prvním čtvrtletí stouply z 2,1 procenta. Na spotřebitele má dopad hlavně drahá ropa a slabý růst jejich příjmů.

„Potvrzuje se tak to, na co už řadu měsíců upozorňují předstihové indikátory: americký spotřebitel je stále velmi slabý a ekonomika se zatím z krize zotavuje jen díky soukromým firmám. Může za to zčásti i vysoká cena ropy, která způsobuje, že Američané platí vyšší ceny benzínu,“ komentoval špatná data Petr Gapko, makroekonomický analytik GE Money Bank.

Výdaje za zboží dlouhodobé spotřeby, jako jsou auta a domácí spotřebiče, klesly o 4,4 procenta. Přispělo k tomu i zemětřesení v Japonsku, které zastavilo výrobu některých modelů aut kvůli nedostatku součástek. Nižší byly již třetí čtvrtletí za sebou i vládní výdaje. Výdaje firem za nový software a vybavení stouply o 5,7 procenta, růst však zpomalil z 8,7 procenta v prvním čtvrtletí.

Výrazné zpomalení růstu znamená, že ekonomika v letošním roce poroste pomaleji než loni. Ekonomové sice očekávají mírné oživení v druhé polovině roku, kdy se zmírní negativní dopady vysokých cen ropy a přerušení dodávek z Japonska. Růst ale nebude natolik silný, aby snížil nezaměstnanost, která nyní činí 9,2 procenta. K výraznějšímu snížení nezaměstnanosti by ekonomika měla růst nejméně o 2,5 procenta.

Revize za roky 2007 až 2009

Ministerstvo rovněž revidovalo údaje za dobu recese a i v tomto případě revize ukázala, že ekonomika si vedla mnohem hůře. Americká ekonomika v letech 2007 až 2009 vykázala nejhorší výkon za 66 let a revize ukázala, že údaje byly ještě slabší, než se doposud uvádělo. Od začátku recese na konci roku 2007 do konce června 2009 americká ekonomika klesla o 5,1 procenta.

Podle předchozích odhadů se měl HDP v tomto období snížit o 4,1 procenta. V roce 2009 ekonomika klesla o 3,5 procenta místo původně uváděných 2,5 procenta. V předchozích deseti poválečných recesích ekonomika pouze dvakrát klesla o více než tři procenta. Bylo to v období let 1957 a 1958, kdy se snížila o 3,7 procenta, a v letech 1973 až 1975, kdy oslabila o 3,2 procenta.

Trhy zareagovaly propadem

Špatná data z USA mohou ovlivnit už tak napjatou situaci na finančních trzích. „Spojené státy jsou jedním z hlavních obchodních partnerů Evropy. Pokud uvidíme i do budoucna slabou spotřebu amerických domácností, může se ochlazení přelít i do EU. A to by s ohledem na současnou dluhovou krizi bylo velice nepříjemné,“ doplňuje Gapko.

Americké indexy odstartovaly do posledního obchodního dne tohoto měsíce zhruba jedno procento v mínusu. Půl hodiny poté ale už odepisovaly „jen“ 0,7 %. Dopady zveřejnění amerických makrodat pocítily ale i evropské akciové trhy. DAX, FTSE a CAC 40 prohloubily po zveřejnění statistiky své ztráty až na dvě procenta.

„Euro vůči americkému dolaru pak získalo po tomto špatném údaji na 1,4325 USD/EUR z úrovní kolem 1,4250-70 USD/EUR,“ informoval o dění na měnových trzích server Patria.