Víkend opět nepřinesl dohodu na navýšení dluhu Spojených států a přes ujišťování prezidenta Obamy, že chce dohody dojít do (během) dneška a podporu v tomto přesvědčení ze strany Republikánů i Demokratů se trhy připravují na to, jak reagovat, pokud snaha vyjde naprázdno (byť si tuto variantu spíše nikdo nepřipouští).

Americké dluhopisy se přes víkendovou nedohodu nestaly terčem razantních výprodejů v pondělním asijském obchodování. Posun výnosů dosáhl 0,02 % na 10letém dluhu a 0,05 % na 30leté splatnosti.

Většina analytiků oslovených CNBC se staví proti shortování amerických vládních dluhopisů. Místo toho doporučují orientaci na forexový trh, kde lze při nejhorším scénáři z tržního pohledu čekat vysokou volatilitu. Znamenala by totiž pád ratingu Spojených států.

„Pojištění na poslední chvíli se vždy prodraží. Na druhé straně jsou CDS na americký vládní dluh stále velmi levná, na úrovni 58 bps,“ poznamenává CEO americké LGT Capital Mikio Kumada. Trh amerických CDS ale dle Kumady trpí relativně nízkým objemem a proto je podle něj filozofickou otázkou, kdo by zaplatil (disponoval reálnou schopností zaplatit), pokud pojistná událost nastane.

Část investorů se vydala směrem k shortování krátkodobého dluhu USA, zejména poukázek. Podle Dennise Gartmana z Gartman Letter je to ale špatná myšlenka, protože výnosy jsou relativně nezávislé a pod vlivem výrazně více politiky Fedu než amerického dluhu.

„Dokud Fed nezačne utahovat měnovou politiku, je velmi obtížná krátká pozice vůči dluhopisům a to přes případný kolaps jednání o dluhovém limitu,“ uvádí Gartman.

Zbývá vám ještě 40 % článku
První 2 měsíce předplatného za 40 Kč
  • První 2 měsíce za 40 Kč/měsíc, poté za 199 Kč měsíčně
  • Možnost kdykoliv zrušit
  • Odemykejte obsah pro přátele
  • Nově všechny články v audioverzi
Máte již předplatné?
Přihlásit se