Hrob Rudolfa Hesse v bavorském městečku Wunsiedel byl zrušen. Ostatky bývalého náměstka Adolfa Hitlera byly exhumovány, budou spáleny a popel pak bude pohřben do moře.

Pravicoví extremisté tak podle očekávání místních úřadů přijdou o své poutní místo, kde každoročně ve výroční den Hessova úmrtí 17. srpna pořádali až tisícové pochody.

Hessův hrob byl otevřen v noci na středu mezi čtvrtou a šestou hodinou ráno, upřesnila agentura APA odvolávající se na Der Spiegel. Ostatky muže, který byl Hitlerovou pravou rukou, byly se souhlasem jeho potomků exhumovány.

V kruzích krajní pravice je Hess považován za mučedníka. Před mezinárodním vojenským tribunálem v Norimberku stanul jako jeden ze 24 hlavních obžalovaných, odsouzen byl k doživotnímu vězení.

Čtyři desetiletí si trest odpykával ve spojeneckém vězení Špandava v Berlíně. Tam 17. srpna 1987 ve 93 letech spáchal sebevraždu. V závěti vyjádřil přání být pohřben ve Wunsiedelu, kde měli jeho rodiče letní dům a byli tam uloženi k poslednímu odpočinku.

Vypršela smlouva na užívání hrobu

Představenstvo evangelické farnosti ve Wunsiedelu nejprve Hessovu přání vyhovělo. Kvůli nespočetným demonstracím pravicových radikálů ale církevní činitelé později začali usilovat o zrušení hrobu. Když teď vypršela smlouva k jeho užívání, odmítla ji církevní obec prodloužit.

Hessova vnučka napřed proti tomuto kroku podala žalobu, nakonec se ale rodina nechala přesvědčit k souhlasu s vyklizením hrobu.

Už v roce 1999 německé úřady zpopelnily a tajně pohřbily do moře ostatky Martina Bormanna, někdejšího důvěrníka nacistického vůdce Adolfa Hitlera. Také v jeho případě byl tento postup veden snahou zabránit neonacistům vztyčit kdekoliv památník na Bormannovu počest.