O českých diskusích kolem penzijní reformy se dá říci jen jedna věc s jistou: problém stárnutí a krize důchodových systémů je ještě daleko horší, než v oněch disputacích zaznívá. Situaci označme bez přehánění za podstatně tragičtější, než jak ji definují i ti největší pesimisté. To si lze ukázat na jednom příkladu: Nedávno byly učiněny některé parametrické změny, které mají penzijnímu systému přinést alespoň určitou stabilizaci v příštích zhruba třiceti letech. Mezi ně patří postupné zvyšování věku odchodu do důchodu až na hranici sedmdesáti let. To má nesporně svoji matematickou logiku - naděje dožití děvčátka narozeného v roce 1990 je asi 75,5 roku, holčička narozená v roce 2009 se dožije pravděpodobně již 80,5 roku (chlapci jsou na tom hůře: 67,6 a 74,3 roku). Na to je jistě nutné reagovat, žádný stát na světě si nemůže dovolit financovat penze tak dlouho. Musíme chápat, že patnáct let prožitých v důchodovém věku znamená 180 výplat, což je neřešitelné i při celkem dobrém demografickém vývoji. Což naprosto jistě není případ České republiky.

Článek pro předplatitele
Ještě na vás čeká 80 % článku. Pokračovat ve čtení můžete jako náš předplatitel.

Vedle přístupu k veškerému on-line obsahu HN můžete mít:

  • Mobilní aplikaci HN
  • Web bez reklam
  • Odemykání obsahu pro přátele
  • On-line archiv od roku 1995
  • a mnoho dalšího...

Máte již předplatné? Přihlaste se.

Přihlásit se

Zajímá vás jen tento článek? Dočtěte si ho za 19 Kč.

Proč ji potřebujeme?

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě. Zároveň vám založíme uživatelský účet, abyste se mohli k článku kdykoli vrátit a nemuseli jej platit znovu. Pokud již u nás účet máte, přihlaste se.

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě.

Pokračováním nákupu berete na vědomí, že společnost Economia, a.s. bude zpracovávat vaše osobní údaje v souladu se Zásadami ochrany osobních údajů.

Vyberte si způsob platby kliknutím na požadovanou ikonu:

Platba kartou

Rychlá online platba

Připravujeme platbu, vyčkejte prosím.
Platbu nelze provést. Opakujte prosím akci později.