Čína uvolní pro potřeby svého vnitřního trhu část strategických rezerv vepřového masa. Chce tak bojovat proti vysoké inflaci, která se v červnu vyšplhala na tříleté maximum a dosáhla 6,4 procenta. Vepřové je v Číně nejprodávanějším druhem masa, země má ale vytvořeny zásoby, které pokryjí pouze jeden až dva dny spotřeby. Vybudovat proto hodlá nový centrální sklad.

Čínská státní média neuvedla, kdy se maso ze strategických rezerv objeví na trhu. Mluvčí ministerstva obchodu Jao Ťien podle listu Securities Times řekl, že Čína bude rezervy uvolňovat nepravidelně podle potřeby a podle situace na trhu. Jiná média uvedla, že Čína má v současné době v rezervách zhruba 200 tisíc tun vepřového.

Ceny vepřového se v Číně zvyšují už od loňského března, částečně kvůli rostoucím cenám kukuřice a také kvůli dopadům loňské epidemie, která zasáhla některé prasečí farmy. Po jejím vypuknutí se přechodně objevily i výpadky v zásobování.

 

Na maximu 23,61 jüanu (asi 63 korun) za kilogram se cena vepřového ocitla v polovině letošního června. Meziročně to byl nárůst zhruba o 57 procent. Růst cen vepřového se odrazil v růstu inflace, která dělá politikům vrásky na čele. Růst cen základních potravin byl v Číně v minulosti už několikrát důvodem k občanským nepokojům.

 

Čínská vláda má v plánu dát chovatelům prasat 100 jüanů (asi 268 Kč) za každou prasnici. Slibuje si od toho nárůst produkce vepřového a následně i pokles cen potravin. Růst cen vepřového by mohl začít ustávat v září, kdy se na trhu každoročně objevuje maso z dalšího chovu.

Každý náznak, že se Čína chystá zvýšit či snížit dovoz vepřového, má odezvu na globálních trzích. Před pár dny se například výrazně zvýšily ceny termínových kontraktů na vepřové maso na komoditní burze Chicago Mercantile Exchange (CME), když se mezi obchodníky začaly šířit spekulace, že Čína v USA nakoupila značný objem vepřového.