Tuzemské banky nesmí od července na základě zákona o oběhu bankovek a mincí vybírat poplatek za vklad hotovosti na pobočce. Informoval o tom v pátek server Aktuálně.cz. Podle serveru kvůli zákazu ruší tento poplatek poslední banky, které jej u běžného účtu dosud vybíraly.

Podle zákona banky nesmí zvláštním poplatkem zatěžovat např. splátky půjček v hotovosti a podobné platby, kdy klient splácí nějakou pohledávku.

GE Money Bank přestala poplatek za vklad hotovosti na pobočce účtovat ihned s účinností zákona, ČSOB jej klientům odpustí s měsíčním zpožděním, uvedl server. Podle něj poplatek za vklad hotovosti na přepážce nezruší Poštovní spořitelna, která působí jako samostatná značka v rámci ČSOB.

Její mluvčí Denisa Salátková argumentuje tím, že poplatek za samotný vklad je nulový, banka vybírá jen za "zpracování hotovosti".

"S takto podaným vkladem je spojena fyzická činnost konkrétních pracovníků - včetně úschovy peněz, jejich převozu, zabezpečení a podobně. Tyto naše náklady, ve snaze být cenově transparentní, nechceme pokrývat z jiných poplatků," vysvětluje mluvčí.

Zástupci Poštovní spořitelny navíc odkazují na fakt, že klientům na pobočkách umožňují bezplatný vklad přes samoobslužné místo zvané vkladomat.

Podle České národní banky, která na dodržování zákona dohlíží, takový postup postačí. "Banka splní zákonnou povinnost, umožní-li na pobočce přijímat hotovost bezplatně alespoň jedním způsobem," uvedla Petra Hájková z tiskového oddělení ČNB. Zároveň ale dodala, že způsob uplatňovaný Poštovní spořitelnou není podle ČNB zcela vhodný.

"Mohlo by docházet k přetížení těchto zařízení. Proto bychom doporučovali sjednocení způsobu příjmu hotovosti v dané pobočce," dodává Hájková.

Novela zákona současně zvyšuje limit pro bezplatnou výměnu mincí či bankovek, pokud jsou roztříděné podle nominálních hodnot. Zatímco dosud bylo možné bez poplatku vyměnit až 50 kusů jedné nominální hodnoty, nyní se limit zvyšuje na 100 kusů. Také na tuto změnu podle serveru reagují banky ve změnách sazebníků. "Přinejmenším Česká spořitelna však chce poplatky vybírat ještě další dva měsíce po účinnosti nového zákona," uvedl server.

Poplatek za vklad na přepážce na vlastní účet patřil v Česku k nejkritizovanějším bankovním platbám. Byl dokonce zvolen nejabsurdnějším bankovním poplatkem za rok 2009 v anketě serveru bankovnipoplatky.com. Už tehdy ho ale klientům neúčtovala většina tuzemských bank.