Pokutu ve výši půl miliardy korun, kterou před čtyřmi lety společně zaplatily firmy Unipetrol a Kaučuk Kralupy (dnes Synthos), dostanou oba podniky zpět. Peníze si rozdělí rovným dílem. Trest jim v roce 2006 udělila Evropská komise za údajnou účast v kartelu výrobců syntetického kaučuku. Včerejší rozsudek tribunálu soudu Evropské unie v Lucemburku ale pokutu zrušil.

"Evropské soudy jen málokdy mění rozhodnutí komise, je to naše velké vítězství," řekl včera HN Ivo Janda, právní zástupce společnosti Unipetrol z kanceláře White & Case. Do kartelu byly dle komise zapojeny i britský Shell, americký Dow Chemical, italská Eni a polský Trade Stomil. Fungovat měl mezi lety 1996 až 2002.

Zatím jste si přečetli 60 % textu. Pokračování je k dispozici pouze pro platící čtenáře.

Předplatitelé mají i řadu dalších výhod: nezobrazují se jim reklamy, mohou odemknout obsah kamarádům nebo prohlížet archiv.

Proč ji potřebujeme?

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě. Zároveň vám založíme uživatelský účet, abyste se mohli k článku kdykoli vrátit a nemuseli jej platit znovu. Pokud již u nás účet máte, přihlaste se.

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě.

Pokračováním nákupu berete na vědomí, že společnost Economia, a.s. bude zpracovávat vaše osobní údaje v souladu se Zásadami ochrany osobních údajů.

Vyberte si způsob platby kliknutím na požadovanou ikonu:

Platba kartou

Rychlá online platba

Připravujeme platbu, vyčkejte prosím.
Platbu nelze provést. Opakujte prosím akci později.