Vedle hlavních cen rozdělily jednotlivé festivalové poroty během sobotního dne i další trofeje: svá ocenění udělili kritici, porota FIPRESCI, Ekumenická porota nebo Mezinárodní federace filmových klubů. Například slovensko-český snímek Cigán od režiséra Martina Šulíka získal v sobotu na 46. Mezinárodním filmovém festivalu v Karlových Varech hned dvě hlavní ocenění nestatutárních porot.

Slovensko-český Cigán je příběhem romského chlapce z chudé osady na východě Slovenska, který se dostává do konfliktu s rasovými, sociálními a kulturními předsudky i s nepsanými zákony vlastní komunity a byl natočen převážně s neherci v autentickém prostředí.

Šulíkův Cigán byl na festivalu podle oficiálního vyjádření poroty oceněn za "neobvyklý, nestereotypní přístup k důležitému sociálnímu tématu".

Porotci Šulíkův film považují za působivý a autentický portrét těžkého života romské komunity a ukazuje početné překážky stojící v cestě mladým, kteří se snaží z tohoto světa osvobodit.

Jako nejlepší mimo hlavní soutěž MFF ho vybrala Mezinárodní federace filmových klubů FICC a rovněž sdružení Europa Cinemas Label. Z osmi udělovaných cen pak získali další dvě filmaři z Německa a celkem jich v Evropě zůstalo šest.

Mezinárodní porota FIPRESCI sdružující filmové kritiky a novináře pak ocenila na letošním karlovarském festivalu podle očekávání americký snímek Spoluautor režiséra Martina Donovana, který měl ve Varech světovou premiéru a setkal se s nadšeným přijetím publika. Kritici se tak shodli i s hlavní festivalovou porotou, která v sobotu Spoluautorovi přiřkla hlavní hereckou cenu pro Davida Morseho.

Také festivalová Ekumenická porota se při rozhodování shodla s hlavní porotou karlovarské přehlídky - vybrala jako nejlepší film snímek Neviditelná německého režiséra Christiana Schwochowa, který později získal i hlavní cenu pro nejlepší herečku, oceněna byla Stine Fischer Christensenová.

Jednu z vedlejších cen pak v sobotu odpoledne získal i černý kůň soutěže, německá pop-punková koláž o neobvyklém přátelství dvojice rozdílných pubescentek Lollipop Monster, která v hlavní soutěži působila svou formou i obsahem tak trochu jako zjevení.

Originální film mladé režisérky Zisky Riemannové, která je proslulá také jako kreslířka komiksů a svůj hraný debut proložila i řadou půvabných animovaných sekvencí, získala Zvláštní uznání poroty Mezinárodní federace filmových klubů FICC. IZ, ČTK

TÍŽIVÉ TÉMA
Snímek Cigán režiséra Martina Šulíka byl oceněn především za nestereotypní přístup k důležitému sociálnímu tématu.
FOTO: KVIFF