Lídři německé koaliční vlády pravého středu se dohodli na tom, že od roku 2013 sníží daně díky tomu, že největší ekonomika Evropy nyní expanduje. Rozhodnutí, které v politickém memorandu deklarují kancléřka Angela Merkelová a její spojenci, má německá vláda přijmout ve středu.

Dokument, který dnes získala německá agentura DAPD, ale neupřesňuje sumu, o níž by se daně měly snížit. Jeden z lídrů Svobodné demokratické strany (FDP)  Christian Lindner k tomu uvedl, že snížení daní bude zaměřeno na nižší- a středně-příjmové skupiny a také, že stávající daňová pásma budou upravena.

Koaliční lídři se v diskusi shodli, že silné daňové příjmy státu plynoucí ze silného hospodářského oživení dovolí snížit daně zhruba o deset miliard eur a rozpočtový deficit se přitom bude dále snižovat.

 

Ekonomika Německa se v minulém roce zvýšila o 3,6 procenta. Letošní míra růstu by měla být podle ekonomů více méně podobná.

 

Snížení daní je podle memoranda důležitým impulsem pro zvýšení spotřeby a investic. Podle dokumentu koaličních lídrů se tím posílí domácí poptávka.

Koaliční partner Merkelové, Svobodná demokratická strana, zastává snížení daní od roku 2009, kdy si díky slibům nižších daní zajistila svůj nejlepší volební výsledek. Následovalo ale nekonečné politické hašteření, protože podle konzervativců Merkelové nebyl pro takový krok prostor, napsala AP.

Vliv na Česko

Pozitiva díky dobře šlapající německé ekonomice vnímá i Česko, které jako exportní země je na sousední ekonomice silně závislé.

Německo má největší ekonomiku v Evropě, na které je závislá řada českých firem. V loňském roce německá ekonomika stoupla o 3,6 procenta, tedy nejrychlejším tempem od sjednocení země v roce 1990.

A právě na vlně úspěšné německé rekonvalescence se veze také Česko – jen loni vzrostla poptávka po českých výrobcích téměř o třetinu. Rychlé oživení v Německu tak v průběhu loňska pomohlo k růstu českého HDP o 2,3 %. 

Loni německý růst táhl silný vývoz, letos se k tomu přidává rostoucí domácí poptávka. A právě tu by případné snížení daní ještě mohlo posílit.

Nicméně loňský německý rekordní růst nevydrží stále. Vláda upřesnila výhled letošního roku na 2,6 procenta. Před zpomalením také varovala německá centrální banka i hospodářští analytici.

"Německo je ekonomika, která nejvíc nasává exporty především z těch malých ekonomik, jako je Česká republika. Takže, jakékoliv snížení poptávky v Německu se projeví v exportech z těchto zemí," poznamenal k tomu nedávno Lubor Lacina z Ústavu financí na Mendelově univerzitě v Brně.