Původně jsem chtěl začít článek suše: před dvaceti lety - "přesně" 1. července 1991 - zanikla v Praze Varšavská smlouva... Jenže jsem si hned uvědomil, že je to potíž, jelikož citované datum zániku sovětského vojenského spolku, do kterého jsme desítky let patřili, je vlastně jen symbolické. Ten den se sice v čs. hlavním městě konala schůzka, na níž představitelé Bulharska, Československa, Maďarska, Polska, Rumunska a SSSR podepsali protokol, který Varšavskou smlouvu pohřbil, ale to už byla vojenská "aliance" sovětského impéria delší dobu mrtvá, což všichni věděli. Důležitější pro její zánik byly jiné dny a jiná jednání, například 25. února 1991 v Budapešti, kde se rozhodlo, že vojenské struktury VS budou zrušeny k 1. dubnu a že se zlikviduje vojenské velení, jemuž i čs. armáda ještě v té době formálně podléhala.

Článek pro předplatitele
Ještě na vás čeká 90 % článku. Pokračovat ve čtení můžete jako náš předplatitel.

Vedle přístupu k veškerému on-line obsahu HN můžete mít:

  • Mobilní aplikaci HN
  • Web bez reklam
  • Odemykání obsahu pro přátele
  • On-line archiv od roku 1995
  • a mnoho dalšího...

Máte již předplatné? Přihlaste se.

Přihlásit se

Zajímá vás jen tento článek? Dočtěte si ho za 19 Kč.

Proč ji potřebujeme?

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě. Zároveň vám založíme uživatelský účet, abyste se mohli k článku kdykoli vrátit a nemuseli jej platit znovu. Pokud již u nás účet máte, přihlaste se.

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě.

Pokračováním nákupu berete na vědomí, že společnost Economia, a.s. bude zpracovávat vaše osobní údaje v souladu se Zásadami ochrany osobních údajů.

Vyberte si způsob platby kliknutím na požadovanou ikonu:

Platba kartou

Rychlá online platba

Připravujeme platbu, vyčkejte prosím.
Platbu nelze provést. Opakujte prosím akci později.