Hlavní část odpovědnosti za loňskou smrt polského prezidenta Lecha Kaczyńského a dalších 95 lidí při leteckém neštěstí u západoruského Smolenska nesou Rusové. Tvrdí to Jaroslaw Kaczyński, předseda největší polské opoziční strany Právo a spravedlnost a bratr-dvojče tragicky zemřelého prezidenta.

"Hlavní část viny nese Rusko. Pokud jde o záměry, o tom budeme ještě diskutovat," řekl Kaczyński. On a jeho spolupracovníci dnes představili první část Bílé knihy o smolenské katastrofě, v níž se snaží vysvětlit její příčiny. Ve čtvrtek PiS zveřejní druhou část knihy, která má ukázat chyby na polské straně.

Hlavní autor tohoto dokumentu Antoni Macierewicz tvrdí, že dispečeři na smolenském letišti vědomě podávali posádce polského letadla chybné informace o počasí. Kvůli husté mlze měli podle něho letiště zavřít. Dohadovali se o tom se svými nadřízenými v Moskvě, ale ti jim to prý nedovolili.

Macierewicz: Rusové ničili důkazy

Macierewicz také obvinil Rusy, že po pádu letadla nezahájili včas záchrannou akci. Později prý ničili důkazy, včetně černých skříněk z havarovaného letadla i jeho vraku.

Kaczyński tvrdí, že zveřejněním Bílé knihy jeho strana  "plní své povinnosti vůči polské společnosti a vůči těm, kteří zemřeli". Vládě premiéra Donalda Tuska pak vytkl, že se nesnaží o to, aby pravda o smolenské katastrofě vyšla najevo.

Klich: Poláci manipulují informace

Podle Edmunda Klicha - polského zástupce u ruského Mezistátního leteckého výboru (MAK), který vedl vyšetřování v Rusku - Právo a spravedlnost představilo pravdivé, ale zmanipulované informace. Autoři Bílé knihy prý některé skutečnosti zamlčeli a vše podali tak, aby to odpovídalo jejich tezím o příčinách katastrofy.

Polsko oficiální zprávu o příčinách leteckého neštěstí ještě nezveřejnilo. Ministr vnitra Jerzy Miller, který stojí v čele vyšetřovací komise, ji v pondělí předal premiérovi. Nyní zprávu čeká překlad do ruštiny a angličtiny, teprve poté se s ní seznámí polská veřejnost. Podle mluvčího vlády Pawla Graśe to potrvá okolo dvou týdnů.

Vyšetřovatelé z ruského MAK už v lednu informovali o tom, že veškerá odpovědnost za neštěstí leží na straně posádky polského letadla a ruské orgány, včetně dispečerů na letišti, nemohou za nic. Zpráva MAK vyvolala v Polsku pobouření, a to nejen u tradičně protirusky naladěného Práva a spravedlnosti (PiS).

Polská delegace v čele s prezidentem Lechem Kaczyńským loni 10. dubna cestovala do Smolenska, aby v nedaleké Katyni uctila památku tisíců Poláků, jež tam v roce 1940 povraždila tajná sovětská policie NKVD.

Nad zanedbaným, běžně nepoužívaným letištěm ve Smolensku ležela hustá mlha. Krátce před přistáním se letoun zřítil. V jeho troskách zahynulo všech 96 lidí na palubě. Kromě prezidenta Kaczyńského přišla o život jeho manželka a desítky zástupců polského veřejného života.