Úřad pro ochranu hospodářské soutěže (ÚOHS) v nejbližších dnech zahájí rozsáhlé sektorové šetření v energetice. Zaměřit se chce v první fázi zejména na oblast hnědého uhlí. Řekl to ve středu předseda antimonopolního úřadu Petr Rafaj. Cena hnědého uhlí roste, teplárny to kritizují.

"Situace na trhu je turbulentní. Ceny uhlí v budoucnosti hrozí až násobným zvýšením," uvedl jeden z důvodů připravovaného šetření Rafaj. ÚOHS se situací v této oblasti v minulosti už zabýval. Šetřil například otázku možného zneužití dominantního postavení společnosti Czech Coal.

 

Nakonec řízení zastavil s tím, že firma dominantní postavení nemá. Konkrétně se antimonopolní úřad zabýval uplatňováním rozdílných cen ve smlouvách o prodeji hnědého uhlí a odmítáním dodávek společnosti United Energy ze strany Czech Coalu. Případ letos ÚOHS znovu otevřel na základě podnětu United Energy. Jestli bude ÚOHS své dřívější rozhodnutí revidovat nebo ne, zatím není jasné.

Rafajovi podřízení chtějí zkoumat i současnou situaci na trhu. "Musíme zjistit, kam se trh pohnul a podívat se na to, jaký je stav dnes," uvedl Rafaj. Podle něj kromě hnědého uhlí bude ÚOHS zajímat specificky i situace v teplárenství.

Těžařská skupina Czech Coal nedávno uvedla, že nabídne teplárnám dodávky hnědého uhlí od roku 2013 do roku 2022, zároveň ale komoditu zdraží údajně o 50 procent. Teplárnám postupně končí smlouvy na dodávky uhlí. Energetický průmyslový holding (EPH), který v česku některé teplárny provozuje, považuje nabídku za nepřijatelnou. Zdražení uhlí by se dle něj promítlo do cen tepla.

"Energetika je obecně oblast, kde nám chodí velké množství podnětů a na rozdíl od jiných oblastí nejsou zjevně neopodstatněné," řekl místopředseda ÚOHS Michal Petr.

Sektorová šetření vede ÚOHS spíše výjimečně. Cílem je zanalyzovat současnou situaci v dané oblasti. Výsledkem sektorových šetření mohou být i nová správní řízení. V minulosti se ÚOHS podrobně zabýval například oblastí distribuce a oprav motorových vozidel. Žádné správní řízení nakonec nezahájil.

Energetika je sektorem, který je ale pod pravidelným dohledem ÚOHS. Úřad vedl několik správních řízení například se společnostmi ČEZ nebo RWE. Uložil také sankce v řádu milionů korun. Paralelně se situací v české energetice zabývá i Evropská komise. Podle agentury Reuters údajně chystá zahájení vyšetřování českého energetického gigantu ČEZ kvůli zneužití dominantní pozice na trhu. Komisi údajně zajímá především postup společnosti na velkoobchodním trhu s elektřinou. ČEZ údajně mohl bránit vstupu konkurentů na trh. Komise také v rámci zkoumání poměrů na českém energetickém trhu vyšetřuje dohodu o údajném rozdělení tohoto trhu. V roce 2009 provedla razie v kancelářích ČEZ a EPH.