Improvizované tiskové konference nesvědčily o smíru v koalici. Zatímco zástuci VV uvedli, že rozpory přetrvávají, vyjednavači ODS a TOP 09 se dohodli, že nebudou pokračovat v jednání s véčkaři o programu. Důvodem je podle nich stupňování požadavků ze strany Věcí veřejných.

Véčkaři přesto zaznamenali při vyjednávání dílčí úspěch. Hazard se zdaní už od příštího roku podle jejich přání. Původně ministr financí Miroslav Kalousek počítal se zisky ze zdanění hazardu až od roku 2013.

Zástupci VV ještě neházejí vládní flintu do žita. "Řadu bodů jsme dohodli, ale neshodli jsme se na tom, zda není porušována koaliční smlouva kvůli rozpočtu školství a dopravy,“ uvedli vyjednavači VV s tím, že personálie v neděli nebyly na programu dne. Vyjednavač TOP 09 Stanislav Polčák uvedl, že není pravdou, že by jeho strana zpochybnila čtyři miliardy na platy učitelů.

Premiér Petr Nečas (ODS) ale po jednání uvedl, že véčkaři požadují řízení ministerstva dopravy s tím, že by chtěli 14 miliard na rozvoj dopravní infrastruktury. V čele resortu je nyní nestranický Radek Šmerda. Podle našich informací měl hlavní slovo mezi vyjednavači VV Vít Bárta, který požadoval peníze na dopravu.

Konflikt VV a TOP 09

Ani v neděli se tak koaličním politikům nepodařilo nalézt shodu na dodatku koaliční smlouvy. Řešili ekonomiku, především výhrady Věcí veřejných k návrhu rozpočtu na příští rok, jak ho připravil ministr financí Miroslav Kalousek (TOP 09). Nejmenší vládní straně se nelíbí například seškrtání rozpočtu školství, TOP 09 ale ustoupit odmítla.

Neformální lídr VV Vít Bárta po jednání takzvané K9 v Kramářově vile řekl, že TOP 09 odmítla o některých programových bodech jednat. Věci veřejné to považují za konec jednání.

"Jednání považujeme za uzavřené. Je těžké, když nejmenší strana vznáší stále požadavky," řekl novinářům předseda TOP 09 Karel Schwarzenberg s tím, že jeho strana bude dodržovat koaliční dohodu.

VV daly před časem svým partnerům ultimátum. Pokud se neuzavře do 30. června dodatek ke koaliční smlouvě, který by zohlednil jejich požadavky, odejdou z vlády. Předseda VV Radek John v neděli večer potvrdil, že termín stále platí.

VV: Chceme více ministrů

I když se původně očekávalo, že přijdou na řadu personální otázky, véčkaři se před jednáním dušovali, že o veletoče na ministerských postech nepůjde. "Jdeme jednat o programových věcech, o obsahu koaliční smlouvy, nikoliv o personáliích. Budeme mít asi hodně práce s těmi obsahovými záležitostmi," řekla před jednáním K9 šéfka poslanců VV Karolína Peake.

Špičky VV se domnívají, že by ve vládě měli být čtyři straničtí ministři podle koaliční smlouvy. Nyní VV reprezentují pouze ministři Josef Dobeš a Kamil Jankovský.

Véčkaři i v neděli potvrdili image vládních rebelů. Věci veřejné se obávají dopadů daňových reforem, které by mohly z rozpočtu odčerpat další peníze. "Je pro nás důležitá daňová reforma tak, aby nepoklesly příjmy státu. Navíc máme nové informace o výhledu na příští rok, jsme z nich velmi nervózní, a o tom bylo v podstatě celé to jednání," tvrdí předseda VV Radek John.

Zástupci Věcí veřejných se netají tím, že podporují zvýšení zdanění právnických osob z 19 na 20 procent. VV by rády zavedly majetková přiznání pro ty, kteří mají majetek přes 20 milionů korun. To naráží na odpor koaličních partnerů.