Evropská komise (EK) hodlá důrazně tlačit na to, aby firmy i občané úsporněji nakládali s energiemi. Vynutit to má směrnice, jejíž návrh byl včera zveřejněn v Bruselu. "Cílem je snížit účty za energie občanům, veřejným orgánům a průmyslu a díky tomu vytvořit i nová pracovní místa v celé unii," prohlásil Günther Oettinger, evropský komisař pro energetiku.

Plán počítá například s povinností distributorů energií uspořit každý rok 1,5 procenta objemu prodeje. A to zavedením opatření ke zvýšení energetické účinnosti u spotřebitelů, například instalací kvalitnějších oken či izolací střech. Veřejné budovy budou muset snižovat spotřebu každoročními renovacemi alespoň tří procent ploch, průmyslové podniky budou nuceny provádět energetické audity. Spotřebitelé dle návrhu uvidí údaje o aktuální spotřebě energií v reálném čase.

Zatím jste si přečetli 30 % textu. Pokračování je k dispozici pouze pro platící čtenáře.

Předplatitelé mají i řadu dalších výhod: nezobrazují se jim reklamy, mohou odemknout obsah kamarádům nebo prohlížet archiv.

Proč ji potřebujeme?

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě. Zároveň vám založíme uživatelský účet, abyste se mohli k článku kdykoli vrátit a nemuseli jej platit znovu. Pokud již u nás účet máte, přihlaste se.

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě.

Pokračováním nákupu berete na vědomí, že společnost Economia, a.s. bude zpracovávat vaše osobní údaje v souladu se Zásadami ochrany osobních údajů.

Vyberte si způsob platby kliknutím na požadovanou ikonu:

Platba kartou

Rychlá online platba

Připravujeme platbu, vyčkejte prosím.
Platbu nelze provést. Opakujte prosím akci později.