Nová pomoc Řecku se odůvodňuje jako nevyhnutelný krok zabraňující kolapsu srovnatelným s pádem Lehman Brothers. Ovšem poslední data o struktuře řeckého státního dluhu spíše mluví o tom, že představují riziko pro daňové poplatníky eurozóny než kolaps evropských bank.

Při pádu Lehmans Brothers představoval její dluh 768 miliard dolarů a držely ho ostatní finanční ústavy. Řecko je malou ekonomikou, jejíž podíl na celkovém HDP eurozóny představuje asi 2,5 %, pro celou EU 1,9 %. Z hlediska struktury ekonomiky ani finančních toků nejde o klíčový bod evropského ekonomického prostoru. Řecký státní dluh dosahuje výše 360 mld. EUR (156 % HDP Řecka) a odpovídá asi 1 % aktiv evropské bankovní soustavy.

Zatím jste si přečetli 50 % textu. Pokračování je k dispozici pouze pro platící čtenáře.

Předplatitelé mají i řadu dalších výhod: nezobrazují se jim reklamy, mohou odemknout obsah kamarádům nebo prohlížet archiv.

Proč ji potřebujeme?

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě. Zároveň vám založíme uživatelský účet, abyste se mohli k článku kdykoli vrátit a nemuseli jej platit znovu. Pokud již u nás účet máte, přihlaste se.

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě.

Pokračováním nákupu berete na vědomí, že společnost Economia, a.s. bude zpracovávat vaše osobní údaje v souladu se Zásadami ochrany osobních údajů.

Vyberte si způsob platby kliknutím na požadovanou ikonu:

Platba kartou

Rychlá online platba

Připravujeme platbu, vyčkejte prosím.
Platbu nelze provést. Opakujte prosím akci později.