Po téměř šedesáti letech Tchaj-wan zrušil desetiletí trvající zákaz vstupu individuálních turistů z pevninské Číny. Číňané smějí na ostrov cestovat od roku 2008, doposud ale museli být součástí organizovaných skupin. První individuální návštěvníci z Pekingu, Šanghaje a města Sia-men na jihovýchodním pobřeží Číny jsou na Tchaj-wanu očekáváni příští týden v úterý.

Tchaj-wan bude zpočátku přijímat maximálně 500 individuálních čínských turistů denně. Program budou zatím moci využít jen Číňané ze zmíněných tří měst.

"Čínští turisté budou sloužit jako poslové míru," uvedla tchajwanská Nadace pro výměnu přes úžinu. "Individuální návštěvy pomohou čínským turistům pochopit Tchaj-wan opravdu do hloubky, což ve skupinách nelze. A až se tito lidé vrátí na pevninu, podělí se o své zkušenosti s příbuznými a přáteli," dodala organizace.

Cestování mezi Tchaj-wanem a pevninskou Čínou bylo zastaveno občanskou válkou v roce 1949. Od roku 2008, kdy se na Tchaj-wanu dostal k moci Číně přátelštěji nakloněný prezident Ma Jing-ťiou, mohli turisté z pevninské Číny přijíždět na ostrov v organizovaných skupinách.

Peking míří na Tchaj-wan tisícovkou raket

Loni Tchaj-wan přivítal přes 1,63 milionu Číňanů, což znamenalo meziroční nárůst o 67 procent. Návštěvníci z pevninské Číny se tak stali vůbec nejpočetnějšími ze všech zemí světa. Kromě turistů mezi nimi byli i obchodníci či studenti.

Čína považuje Tchaj-wan za svou odštěpeneckou provincii a usiluje o znovusjednocení. Peking stále míří na cíle na Tchaj-wanu asi 1300 raketami a odmítá tchajwanské výzvy, aby se vzdal použití síly v případě, že by ostrov vyhlásil samostatnost.