Mladé české umění získalo exkluzivní adresu. V paláci Colloredo-Mansfeld v centru Prahy se dnes otevírá Artbanka Museum of Young Art (AMoYA). Na ploše zhruba čtyř tisíc metrů čtverečních se představují desítky začínajících autorů, nechybějí ani proslulá jména: Krištof Kintera, Jiří Černický, Vladimír Skrepl, Jiří David, Jiří Surůvka či Lenka Klodová.

Nové muzeum se usídlilo v léta chátrajícím historickém objektu, který patří městu. Bude zde sídlit do té doby, než město začne s rekonstrukcí. Ta se zatím neplánuje, pořadatelé se přesto do budování expozice vrhli se zápalem festivalových producentů.

Zanedbané prostory během čtyř týdnů vyklidili, vybílili a nastěhovali sem mladé umění. Vybírali hlavně z depozitáře Artbanky, která jako samostatná instituce, nakupující mladé umění, působí už delší dobu.

"Muzeum koncipujeme jako běh na dlouhou trať, ale rozbíháme se sprintem hned od začátku," říká Radek Wohlmuth, který je jedním ze dvou hlavních kurátorů. Podle něj není trocha improvizace, která je v expozici patrná, vůbec na škodu. Naopak, výstava působí živě.

 

 

Jím sestavená sekce je věnována například street artu. "Historický objekt se neslučuje s graffiti, na druhou stranu by tam živá malba chyběla," říká kurátor, který dilema nakonec vyřešil. Nechal writery malovat po podlaze, která je pokryta starým linem.

V několika patrech muzea Artbanky se představují také vysoké školy zaměřené na umění.

Zprovoznění paláce Colloredo-Mansfeld ještě před plánovanou rekonstrukcí odkrývá necitlivé stavební zásahy, které byly na památce provedeny před rokem 1989. Některá umělecká díla reagují přímo na drastické intervence do staré architektury.

Artbanka Artbanka Artbanka Artbanka

 

Související