Odbory se v pondělí s vládou na jednání tripartity nedohodly na části zdravotnické reformy, která má umožnit stanovení základní péče a připlácení za nadstandard. Odboráři žádali přepracování zákona, který je ve sněmovně před schvalováním.

Zároveň podrobili kritice také vládní návrh daňové reformy. Zástupci zaměstnavatelů chtějí například zachovat daňové zvýhodnění pro stravenky nebo režijní jízdenky. Odbory zase tvrdí, že změny v daních prohloubí schodek veřejných financí. Na tiskové konferenci po pondělním zasedání tripartity to dnes řekli zástupci zaměstnavatelských a odborových svazů.

Rozdílný pohled na daňovou reformu vedl k tomu, že zástupci zaměstnavatelů i odborů vládě jen předali svá stanoviska a jednání o změnách se přesunulo na další schůzi tripartity.

Minulý čtvrtek na protest proti vládním reformám koalice dopravních odborů uspořádala stávku.

Co je to standard?

Největší diskuse se v pondělí večer točila kolem novely zákona o zdravotním pojištění, která má umožnit připlácení za nadstandard. Stanovit by se pak měl rozsah základní péče, na kterou by měl pacient nárok ze zdravotního pojištění. Podle odborů to povede k tomu, že lidé dostanou jen nejlevnější ošetření a lepší metody a léky budou jen pro bohatší.

Sněmovna měla původně o novele hlasovat minulý týden. Projednávání se ale odsunulo na úterý kvůli tomu, aby mohl kabinet o zákoně ještě s odbory a zaměstnavateli diskutovat na tripartitě.

Tripartita jednala dnes i o návrzích daňové reformy. ani toto jednání však výsledek nepřineslo. Návrh daňové reformy z dílny ministerstva financí vytváří podmínky pro vznik Jednoho inkasního místa, ruší superhrubou mzdu a zhruba čtvrtinu daňových výjimek.

"Návrh zákona představuje třetí pilíř daňové reformy, tedy reformu přímých daní a odvodů. Jeho cílem je dosažení jednoduchého a přehledného systému, který by přispěl k dlouhodobé stabilitě bez nesystémových zásahů a ke snížení administrativních nákladů daňových poplatníků i státu," uvedl již dříve ministr financí Miroslav Kalousek.

Podle něj navrhovaná úprava zejména zajistí integraci výběru daní z příjmů, pojistného na sociální zabezpečení a veřejného zdravotního pojistného v rámci Jednoho inkasního místa.

Hrubá a superhrubá mzda

Ministerstvo chce v rámci reformy zrušit koncept superhrubé mzdy se sazbou 15 procent a nová sazba daně by měla být počítána z hrubé mzdy a činit 19 procent. Odvody u zaměstnavatele na sociální a zdravotní pojištění nebudou realizovány jako dosud, ale daní z úhrnu mezd ve výši 32,5 procenta

Ministerstvo financí plánuje rovněž v rámci daňové reformy zrušit zhruba čtvrtinu z celkových 118 výjimek, přičemž tento krok by měl po uskutečnění všech změn do rozpočtu přinést celkem zhruba deset miliard korun.

Proti původnímu záměru se přitom ministr rozhodl zachovat u půjček na bydlení ve zmenšené míře možnost odpočtu úroků z daňového základu. Částku podle svého dřívějšího vyjádření navrhne snížit na maximálních 80.000 Kč ročně ze současných 300.000 korun, původně neměl být odpočet možný vůbec.

MF předpokládá, že změny budou mít účinnost od 1. ledna 2013.

V projednávání bude pokračovat na příštím zasedání. V programu byl i návrh na upravení minimální mzdy či strategie konkurenceschopnosti Česka.