Předseda Evropského parlamentu Jerzy Buzek obhajoval v pondělí pětiprocentní posílení rozpočtu EU. Poukázal na nutnost společných unijních investic kvůli dosažení cílů, které si EU stanovila ve strategii Evropa 2020.

Kritici posílení rozpočtu nepostupují správně, uvedl Buzek na konferenci Finanční perspektiva EU a priority ČR v Senátu. Proti navyšování unijního rozpočtu se staví česká vláda i její zástupci v Evropském parlamentu.

 

Co se týká navýšení rozpočtu EU, je podle Buzka nutné kvůli konkurenceschopnosti unie, investicím do technologií, podpoře inovací a restrukturalizaci výroby energie s cílem zajistit "nízkouhlíkovou prosperitu". Systém vlastních finančních zdrojů EU by byl podle Buzka spravedlivější, protože by neovlivnil národní rozpočty.

 

Předseda EP si myslí, že tyto zdroje by neměly být generovány zvýšením daní, měly by naopak vést ke snížení daní v jednotlivých zemích. Mezi zdroje, které navrhuje Evropská komise, patří zdanění finančních transakcí.

 

"Trend některých členských zemí, které se snaží bránit své národní rozpočty proti společným evropským investicím, je vlastně postup opačným směrem. Podle mě to není to správné. Tyto společné investice jsou důležité a prospěšné pro nás pro všechny," uvedl Buzek.

Nový finanční rámec EU na období po roce 2013 by měla Evropská komise oficiálně představit příští středu, tedy 20. června, a to včetně návrhu na podobu vlastních zdrojů EU.

Související
Newsletter

Byznys podle HN

Nechcete, aby vám uniklo to nejdůležitější?

Pro naše čtenáře připravujeme každý týden newsletter o byznysu a finančních trzích. Stačí zde zadat svůj email a každý pátek od nás dostanete souhrn událostí, které byste neměli minout. A přidáme osobní tipy čtyř osobností newsroomu Hospodářských novin. Píše Martin Jašminský, Luděk Vainert, Luboš Kreč a Petr Kain.

Přihlášením se k odběru newsletteru souhlasíte se zpracováním osobních údajů a zasíláním obchodních sdělení, více informací ZDE. Z odběru se můžete kdykoli odhlásit.

Přihlásit se k odběru