Americká finanční společnost Capital One Financial Corp. koupí od nizozemské finanční skupiny ING Groep její americkou internetovou banku ING Direct USA za devět miliard USD (154,1 miliardy Kč). Capital One se tak stane přední internetovou bankovní společnosti v zemi. ING má v plánu použít peníze na splacení státní pomoci.

ING má podle dohody získat 6,2 miliardy USD v hotovosti a 2,8 miliardy v akciích Capital Bank. Nizozemská firma tak bude po dokončení dohody s podílem 9,9 procenta největším samostatným akcionářem Capital One a dostane právo na svého zástupce ve správní radě.

Capital One je nejvíce známá díky svým kreditním kartám. Má však také divizi drobného bankovnictví, která působí v několika státech USA, a nabízí zhruba deset let i vlastní služby internetového bankovnictví. Internetová banka ING Direct má 7,7 milionu zákazníků. Na trhu je od roku 2000 a je největší přímou bankou, tedy bankou bez sítě poboček, v Americe.

 

Podle vkladů na domácím trhu je teď Capital One osmou největší bankou v USA. Po dokončení dohody se přesune na páté místo za Bank of America, Wells Fargo & Co, JPMorgan Chase & Co a Citigroup.

 

Prodej internetové banky je součástí restrukturalizačního plánu ING, ke kterému musela banka přistoupit, aby mohla získat v době finanční krize pomoc od státu. Banka hodlá použít zisk z prodeje na splacení státní pomoci. Dohoda neovlivní operace ING Direct v Kanadě, Španělsku, Austrálii, Francii, Itálii, Německu, Británii a Rakousku.

Dohoda by měla být dokončena na přelomu letošního a příštího roku. Musí ji ještě schválit antimonopolní úřady v USA a Nizozemsku, napsaly agentury AP a Reuters.

Související
Newsletter

Byznys podle HN

Nechcete, aby vám uniklo to nejdůležitější?

Pro naše čtenáře připravujeme každý týden newsletter o byznysu a finančních trzích. Stačí zde zadat svůj email a každý pátek od nás dostanete souhrn událostí, které byste neměli minout. A přidáme osobní tipy čtyř osobností newsroomu Hospodářských novin. Píše Martin Jašminský, Luděk Vainert, Luboš Kreč a Petr Kain.

Přihlášením se k odběru newsletteru souhlasíte se zpracováním osobních údajů a zasíláním obchodních sdělení, více informací ZDE. Z odběru se můžete kdykoli odhlásit.

Přihlásit se k odběru