Obnovení provozu na železnici po stávce vyjde Správu železniční dopravní cesty (SŽDC) zhruba na pět milionů korun. Kontrolovat tratě začne už tři hodiny před půlnocí. Uvedl to mluvčí podniku Pavel Halla.

Veškerý osobní i nákladní provoz na dráze na celý čtvrtek zastavila stávka odborů proti vládním reformám.

PRŮBĚH STÁVKY SLEDUJEME ON-LINE – ZDE

Tvořte s námi reportáž.

Staňte se spoluautory naší on-line reportáže ze čtvrteční stávky, posílejte nám informace o dopravě, názory, fotografie, videa na stavka@ihned.cz  http://www.facebook.com/ihned.cz a na http://twitter.com/iHNed_zpravy.

Děkujeme!


Tratě před obnovením provozu projedou speciální drážní vozidla, tedy montážní vozy trakčního vedení a udržovací vozy. Kontroly potrvají až do doby odjezdu prvního osobního vlaku na konkrétní trať.

SŽDC se zaměří hlavně na koridorové celostátní a ostatní celostátní tratě, v případě časové rezervy i na dráhy regionální.

Ty budou případně zkontrolovány dohledovou jízdou prvního vlaku jedoucího po ukončené stávce. Správa také prověří činnost zabezpečovacích zařízení na železničních přejezdech.

"Během stávky bude na tratích ve správě SŽDC prováděna intenzivní údržba a opravy nevyžadující provoz drážních vozidel. Podařilo se také zahájit velkou část z plánovaných oprav ve výlukách," uvedl Halla.

Pracuje se podle něho na 50 až 70 procentech výluk. Stavební práce na koridorech pokračují v omezeném rozsahu na vyloučených kolejích a bez provozu drážních vozidel.

Aktuality z dopravy najdete ZDE

Vlaky v rámci celodenní stávky dopravních odborů přestaly vyjíždět krátce po půlnoci. Až na pár zahraničních cestujících se nádraží po celém Česku vylidnila.

Stojící vlaky ČD Cargo

Nákladní dopravce ČD Cargo vyčíslil škody, které mu způsobila dnešní stávka odborářů. Ušlé tržby a vícenáklady činí dohromady asi 57 milionů korun, řekl ČTK mluvčí firmy Roman Jandík. Přes noc se v celém Česku zastavilo asi 120 nákladních vlaků, které teď stojí ve větších stanicích a rozjedou se až nad ránem.

Cargo se během předchozích dnů snažilo dopady stávky utlumit, a tak večer před stávkou vyjela jen menší část spojů. "Po celém Česku jich stojí okolo 120, což je podle mého skvělý výkon. Běžně jich jezdí okolo 400," řekl ČTK Jandík.

Na stávku se připravovaly i průmyslové podniky, které jsou na železniční dopravě závislé, snažily se předzásobit a zároveň vyexpedovaly, co jen šlo. "Problémy ve výrobě by nastat neměly," řekla ČTK mluvčí ústecké Spolchemie Marie Logrová.

Newsletter

Byznys podle HN

Nechcete, aby vám uniklo to nejdůležitější?

Pro naše čtenáře připravujeme každý týden newsletter o byznysu a finančních trzích. Stačí zde zadat svůj email a každý pátek od nás dostanete souhrn událostí, které byste neměli minout. A přidáme osobní tipy čtyř osobností newsroomu Hospodářských novin. Píše Martin Jašminský, Luděk Vainert, Luboš Kreč a Petr Kain.

Přihlášením se k odběru newsletteru souhlasíte se zpracováním osobních údajů a zasíláním obchodních sdělení, více informací ZDE. Z odběru se můžete kdykoli odhlásit.

Přihlásit se k odběru