V noci ze středy na čtvrtek by si lidé neměli nechat ujít úplné zatmění Měsíce. Potrvá přes 100 minut a v České republice bude pozorovatelné v podstatné části svého průběhu.

Sledování zatmění bude přát počasí, meteorologové pro tuto noc slibují oblohu bez mraků. Půjde už o páté nejdelší měsíční zatmění v tomto století.

Nad Prahou vyjde Měsíc ve 21:09 nad jihovýchodním obzorem. Údaje na ostatních místech Česka se budou lišit v řádu několika minut. Úplné zatmění začne o necelou čtvrthodinu později, tedy ve 21:22.

Maximální fáze zatmění pak nastane ve 22:12, kdy bude měsíční kotouč procházet nejtemnější částí zemského stínu, a skončí tři minuty po třiadvacáté hodině. Dvě minuty po půlnoci skončí také částečné zatmění.

Počasí pro pozorování Měsíce bude podle Českého hydrometeorologického ústavu příznivé. Na obloze se může vyskytnout jen jemná oblačná clona. Navíc bude teplá noc, a to mezi 14 až 20 stupni.

Bezpečnější sledování zatmění Měsíce než Slunce

Sledování měsíčního zatmění je na rozdíl od toho slunečního bezpečné pro oči i bez použití speciálních ochranných pomůcek.

K pozorování nebudou lidé potřebovat ani dalekohled, protože potemnělý měsíční úplněk mívá jasnost větší než nejjasnější hvězdy.

Sledování dalekohledem je však výhodnější, neboť se víc zvýrazní barevné odstíny Měsíce v zemském stínu. Větší zážitek budou mít i ti, kteří vyjedou Měsíc pozorovat ven z města, mimo světelné znečištění.

Dobrou volbou bude také návštěva hvězdáren, kde odborníci poskytnou výklad. Štéfánikova hvězdárna v Praze kvůli zatmění rozšířila otevírací dobu, zařízení tak bude veřejnosti přístupné od 14:00 do 24:00.

Zatmění Měsíce bude viditelné v závislosti na počasí téměř po celém světě, zkrátka přijde jen Severní Amerika.

Naposledy takto dlouhé úplné zatmění Měsíce nastalo v červenci 2000, kdy trvalo jednu hodinu a 47 minut. Další úplné zatmění pozorovatelné ve středu Evropy nastane za čtyři roky.

Zatmeni