Po více než roce skončila jedna z nejpozoruhodnějších plagiátorských afér posledních let. Německé nakladatelství Carlsen se rozhodlo vyplatit dědice výtvarníka Zdeňka Buriana za to, že v populární komiksové knížce otisklo bez jejich povolení desítky napodobenin Burianových dinosaurů a lidoopů.

Dílo „Alpha“ uznávaného kreslíře Jense Hardera, které předloni získalo cenu za nejlepší německý komiks, zachytává kreslenou formou prvopočátky Země. Dědicové ovšem na jeho stránkách napočítaly 74 moderních kopii obrázků, kterými Burian původně ilustroval starší české knihy o pravěku.

Po měsících dohadování mezi právníky se nakladatelství rozhodlo přistoupit na smír. „Uhradili náhradu a zavázali se, že nové dotisky publikace Alpha opatří jakýmsi „poděkováním“, v němž jasně uvedou, že část obrázků vychází z Burianovy tvorby,“ říká advokát František Vyskočil, který dědice ve sporu zastupoval.

Údajně šlo o nedorozumění

Jakou kompenzaci německá strana vyplatila prozradit nechce. Burianův vnuk Jiří Hochman loni říkal, že by si představoval částku v řádech desetitisíců eur. Podle informací Ekonomu však vyplacená náhrada těchto rozměrů nedosahuje.

Spor se nyní rozhodlo komentovat i nakladatelství Carlsen, které se k němu dosud nevyjadřovalo. Jeho hlavní editor pro komiksovou tvorbu Ralf Keiser týdeníku Ekonom napsal, že cela věc byla spíše nedorozuměním. „Nikdy jsme nezpochybňovali, že obrázky, které se staly předmětem sporu, podléhají autorské ochraně. Jens Harder je použil, stejně jako mnoho dalších, aby znázornil, jak naši předkové i současníci ilustrovali evoluci a život na zemi. O tom je celá Alpha,“ uvádí Keiser.

FOTOGALERIE: Srovnání ilustrací z obou knih


Týdeník Ekonom - č. 18/2012Více se dočtete v novém vydání týdeníku Ekonom, který vyjde ve čtvrtek 3. května.

banner 2