Tuzemské podniky plánují ve třetím čtvrtletí letošního roku více zaměstnanců nabírat, než propouštět. Nejoptimističtěji se vyvíjí situace ve zpracovatelském průmyslu, vyplývá z aktuální studie Manpower Index trhu práce. Průzkum se uskutečnil mezi zhruba 750 českými firmami koncem dubna.

Výsledky jsou nepatrně horší než ve druhém čtvrtletí; tehdy byly nejlepší od druhého čtvrtletí 2008. Zatímco šest procent zaměstnavatelů očekává nárůst počtu pracovních sil, tři procenta předpovídají snížení pracovních sil a 90 procent nepředpokládá žádné změny.

Čistý index trhu práce tak činí plus tři procenta. V předchozím čtvrtletí i před rokem byl index plus čtyři procenta. V meziročním srovnání hlásí zaměstnavatelé zlepšení o dva procentní body.

Manpower Index

Průzkum “Manpower Index trhu práce” se provádí každé čtvrtletí za účelem sledování záměrů zaměstnavatelů snížit nebo zvýšit počet zaměstnanců během následujícího čtvrtletí.
Průzkum probíhá již téměř 50 let, Česká republika je jednou z 39 zemí a oblastí, ve které průzkum probíhá

"Zůstáváme na optimistické vlně. Manpower Index trhu práce ukazuje na rostoucí optimismus zaměstnavatelů, což je dobrá zpráva pro ekonomiku jako celek. Zaznamenáváme postupné zlepšování ve všech oborech s výjimkou odvětví státní správy, zdravotnictví, vzdělávání a kultury, kde se projevují restrikce státního rozpočtu," uvedla generální ředitelka Manpower Česká a Slovenská republika Jaroslava Rezlerová.

Čeští zaměstnavatelé předpovídají pro třetí čtvrtletí 2011 další zvyšování počtu volných pracovních míst. 6 % zaměstnavatelů očekává nárůst počtu zaměstnanců, 3 % předpovídá jeho snížení a 90 % zaměstnavatelů nepředpokládá žádné změny.

Zaměstnavatelé v devíti odvětvích z deseti předpovídají pro třetí čtvrtletí zlepšení náborového prostředí. Zpracovatelský průmysl hlásí neoptimističtější index plus 14 procent, odvětví těžby nerostných surovin plus 11 procent.

Nejsou kvalifikovaní lidé

Top10 nejhůře obsaditelných pozic
  Rok 2011 Rok 2010
1. Obchodní zástupce Řemeslník
2. Řidič Obchodní zástupce
3. Uklízečky a hospodyně Šéfkuchař/kuchař
4. Projektant/konstruktér Lékař a jiný neošetřující zdrav. personál
5. Lékař a jiný neošetřující zdrav. personál Řidič
6. IT manažer/projektový manažer IT pracovník (vývojář, programátor)
7. IT pracovník (vývojář, programátor) Pracovníci v zákaznickém servisu
8. Ošetřovatelé a pomocná zdrav. síla Recepční
9. Učitel Administrativní pracovníci
10. Technik Management

Součástí průzkumu je i sledování trhu s aspektem na kvalitu lidí, který se zaměřuje na obsaditelnost konkrétních pozic vhodným uchazečem.

V České republice 22 procent  zaměstnavatelů těžko obsazuje svá pracovní místa. Nejhůře se dle zaměstnavatelů obsazují pozice obchodního zástupce, řidiče a uklízečky a hospodyně.

K hlavním důvodům, proč zaměstnavatelé nemohou obsadit volné pozice, patří nedostatek zkušeností, uchazečů, tvrdých a technických dovedností, kvalifikace a vzdělání, dále nedostatek správných hodnot nebo způsobu uvažování, měkkých nebo komunikačních dovedností, nedostatečný osobnostní profil.

V celosvětovém průměru je skoro každá čtvrtá firma, které se nehlásí dostatek uchazečů o zaměstnání, ale v Česku jsou to pouze 2%. Naopak více jak trojnásobek firem v ČR si stěžuje na nedostatečné znalosti oboru u lidí, kteří se na volná pracovní místa hlásí.

Z globálního hlediska měl dlouhodobě vývoj nedostatku lidí s potřebnou kvalifikací klesající trend od roku 2008, v důsledku ekonomické krize. V době začátku průzkumu v roce 2006 byla globální hodnota na 40 %, v roce 2007 na 41 %, od roku 2008 byla na hodnotách 30-31 %.

Procento zaměstnavatelů, kteří mají problémy s obsazením volných pracovních míst z důvodu nedostatku odpovídajících kandidátů

  2008 2009 2010 2011
Česko 37 17 19 22
Evropa 32 25 23 26
Celý svět 31 30 31 34

„To ukazuje, že i v době krize, kdy nezaměstnanost roste, zůstává stále velmi vysoký počet firem, které nemohou najít vhodné zaměstnance. Pro letošní rok hodnota mírně stoupla na 34 % a předpokládáme, že s oživením ekonomiky budou hodnoty nadále růst“, dodává Rezlerová

Respondenti dle oblastí

V rámci průzkumu Čistého Indexu trhu práce bylo pro 3. čtvrtletí 2011 osloveno více než 63 000 personálních ředitelů a náborových manažerů z veřejného i soukromého sektoru po celém světě. 47 % respondentů bylo z 10 zemí v Severní a Jižní Americe, 24 % z osmi zemí a oblastí v Asii a Pacifiku a 29 % z 21 zemí regionu EMEA.

Nejvíce chtějí nabírat v Indii a Brazílii

Ze 36 zemí a oblastí světa, ve kterých je možné meziroční srovnání, zaměstnavatelé v 24 očekávají, že se náborové aktivity zvýší.

Z regionálního hlediska hlásí nejsilnější čistý index trhu práce zaměstnavatelé v Asii a Pacifiku.

Náborové plány jsou pozitivní ve všech osmi zemích a oblastech.

Nejsilnější náborové plány pro třetí čtvrtletí hlásí zaměstnavatelé v Indii, Brazílii, Tchaj-wanu a Turecku.

Naopak nejvíce pesimistická je předpověď  ve Španělsku, Řecku, Itálii a Irsku a zároveň pouze tyto země ze všech sledovaných vykazují negativní Index.

V porovnání s předchozím čtvrtletím se očekává posílení Indexu ve 20 z 39 zemí a oblastí, které dohromady zahrnují přes 63 tisíc zaměstnavatelů.

Manpower Index trhu práce - pro 3. čtvrtletí 2011