Princip je vlastně jednoduchý. Aby nebylo nutné kupovat nový nábytek vždy, kdy dítě poporoste (a že v době maximálního růstu to může být klidně deset centimetrů během letních prázdnin), inteligentní nábytek změní proporce s nimi. Nejdůležitější je to u pracovního stolu, u židle a také u skříní.

Stůl: Napevno, nebo s plynulým nastavením?

První volba: jak velkou volnost při nastavení výšky má dítěti poskytnout? Většina nastavitelných stolů je v konkrétní výšce nastavena napevno, a tak během práce děti mohou měnit maximálně polohování pracovní desky.

Existují ale i systémy, u kterým si výšku pracovní desky může doslova jedním prstem přizpůsobit samo dítě. Ve chvíli, kdy skončí s domácím úkolem, může si z takového stolu velmi snadno vytvořit malířský stojan a pracovat u něj pro změnu na chvíli ve stoje. Jak to funguje se podívejte ve videu.

 

 

„Výška psacích stolů by se měla dát nastavit v rozmezí od 50 do 75 centimetrů. To už je běžná výška psacího stolu, takže dobře poslouží školákovi i dospělému,“ říká Martin Homolka z firmy Kettler. Pracovní deska ve výšce 50 centimetrů bude vyhovovat dítěti o výšce 115 centimetrů, 75 centimetrů je ideální pro 190 centimetrů vysokou postavu.

Důležitá je i velikost pracovní plochy, na kterou se musí vejít učebnice a další pomůcky. „Stůl pro dítě ve věku od šesti do jedenácti let by měl mít minimálně 120x60 centimetrů, velikost desky pracovního stolu pro starší děti by už měla odpovídat klasickému pracovnímu stolu, tedy minimálně 140x80 centimetrů. S věkem nároky na prostor rostou,“ upozorňuje Bohuslava Králová ze společnosti Alax.

Židle: nastavitelná výška i hloubka sedáku

Kromě nastavení výšky (dítě by při práci mělo celými chodidly dosáhnout na zem) je důležitá i hloubka sedáku a výška bederní opěrky. „U židle počítající s výškou od 110 do 190 centimetrů by se hloubka sedáku měla dát nastavit v rozsahu od zhruba 33 do 45 až 50 centimetrů,“ říká Bohuslava Králová.

„Hloubka sedu by měla být taková, aby po dosednutí a plném opření zůstala mezi hranou sedáku a podkolením mezera. Důležité je také správné nastavení bederní opěrky, která stabilizuje pánev v poloze vsedě.“

Skříně: budete moci dokoupit další kus?

Má-li nábytek nějaký ten rok v dětském pokoji vydržet, aniž by později urážel vkus dospívajícího potomka, zvolte neutrální základ.

Vyrobit pirátské doupě nebo pokoj pro princeznu pomohou dekorace, které se dají snadno obměňovat. Závěsy, malby na stěnách, nebo například samolepící tapety.

Růst může nábytek i do výšky nebo do šířky. Samozřejmě pokud na počátku zvolíte takový systém, který to umožňuje. S tím, jak bude ubývat hraček a jak se bude rozšiřovat šatník mladé slečny, pak nebude problém přikoupit novou skříň, která mezi stávající vybavení svým vzhledem dokonale zapadne.