Až o polovinu víc budou teplárny platit za uhlí od těžařské skupiny Czech Coal miliardáře Pavla Tykače. Firma sice nabídne teplárnám smlouvy na dodávky hnědého uhlí od roku 2013 do roku 2022, zároveň ale výrazně zvedne ceny. Prohlásila to mluvčí firmy Gabriela Benešová. Teplárnám postupně končí současné smlouvy na dodávky uhlí, kterého je podle nich nyní na trhu nedostatek. Dohoda s Czech Coalem je pro ně přitom klíčová. Je totiž jejich jediným dodavatelem.

Firma chce nabídnout teplárnám směs z hnědého uhlí. V současnosti se obvyklá cena, za kterou uhlí nakupují teplárny, pohybuje mezi 40 až 45 korunami za gigajoule.

"Cena by se nově mohla pohybovat okolo 70 korun za gigajoule," řekla přitom Benešová. Plošné padesátiprocentní zdražení však odmítla. "Paušálně to nelze říct. Jednotlivé kontrakty se budou dělat individuálně, a od toho bude odviset i cena," dodala.

S takovým vysvětlením však teplárny nesouhlasí. Podle místopředsedy Teplárenského sdružení Tomáše Drápely je cena nabízená mosteckým těžařem příliš vysoká. "Všechny těžební společnosti významně prosperují se stávající cenou," řekl Drápela. Podle ředitele Teplárenského sdružení Martina Hájka navíc dodávky do roku 2022 nezaručí teplárnám dlouhodobou existenci na další období. I Energetický průmyslový holding (EPH), který v Česku teplárny provozuje, považuje nabídku za nepřijatelnou. Zdražení uhlí by se podle něj promítlo do cen tepla.

"Tato cena je naprosto nepřijatelná, protože teplárnám by se podstatně zvýšily náklady na výrobu tepla a současně by musely z ekonomických důvodů zcela přestat vyrábět elektrickou energii. To by dramaticky zvýšilo cenu tepla a vedlo by to k totální destrukci systémů centrálního zásobování teplem," prohlásil mluvčí EPH Martin Maňák. Současná cena hnědého uhlí podle něj odpovídá cenám jinde v Evropě. Zdražení interpretuje jako zneužití dominantního postavení Czech Coalu.

Jedním z důvodů plánovaného zdražování je podle těžařů relativně nízká cena hnědého uhlí. I topení plynem stojí zhruba trojnásobek, a tak mohou zejména teplárenské společnosti nasadit vyšší ceny a hodně vydělávat. "Problém je v tom, že teplárny jsou zvyklé na vysoké zisky a my se o tu marži chceme podělit. Ale všem teplárnám to uhlí dáme, jen jde o cenu," řekl již dříve místopředseda představenstva Czech Coalu Jan Dienstl.