Nevěřím moc na konkrétní dlouhodobé plány. Ani sebelepší vláda neumí pořád sledovat a rychle reagovat na nové příležitosti, naše proměnlivé potřeby či schopnosti. Naštěstí ale existují základní principy, které takové plány mohou nahradit. Jakkoliv jsou tyto principy známé, tak nám to s nimi pořád nějak nejde.

Musíme se naučit využívat výhod tržních mechanismů i sociálních systémů. Volné trhy jsou obvykle dobrým prostředkem, nikoliv cílem. Slovo "sociální" se zase dobře váže s pěknými cíli, které jsou ale často zajišťovány špatnými způsoby. Záměnou chápání cílů a prostředků pak u nás vznikají neužitečné ideologie. Vláda má hlavně zajistit právní stát, podporovat vzdělání a pokud možno snižovat osobní rizika. Volné trhy, osobní motivace a možnost se sami rozhodnout jsou však zpravidla nejlepším způsobem, jak dosáhnout toho, aby ten náš společný pomyslný koláč byl co největší.

Zatím jste si přečetli 20 % textu. Pokračování je k dispozici pouze pro platící čtenáře.

Předplatitelé mají i řadu dalších výhod: nezobrazují se jim reklamy, mohou odemknout obsah kamarádům nebo prohlížet archiv.

Proč ji potřebujeme?

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě. Zároveň vám založíme uživatelský účet, abyste se mohli k článku kdykoli vrátit a nemuseli jej platit znovu. Pokud již u nás účet máte, přihlaste se.

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě.

Pokračováním nákupu berete na vědomí, že společnost Economia, a.s. bude zpracovávat vaše osobní údaje v souladu se Zásadami ochrany osobních údajů.

Vyberte si způsob platby kliknutím na požadovanou ikonu:

Platba kartou

Rychlá online platba

Připravujeme platbu, vyčkejte prosím.
Platbu nelze provést. Opakujte prosím akci později.