Necelé dva roky poté, co Jiří Janeček obhájil křeslo generálního ředitele České televize, oznámil svoji rezignaci. "Důvodem Janečkova odchodu jsou zdravotní problémy," řekla serveru IHNED.cz místopředsedkyně Rady České televize Dana Eklová. Na Janečkův odchod jako první upozornil server parlamentnilisty.cz.

Generální ředitel ČT Jiří Janeček předal oznámení o své rezignaci na dnešním zasedání Rady České televize přímo do rukou předsedy Jiřího Baumruka. Chce tak dát radním dostatek času k přípravě výběru nového šéfa veřejnoprávní televize.


Generální ředitel České televize předal oznámení o své rezignaci Radě České televize na začátku dnešního zasedání.

"Oznámení o tom, že k 31. srpnu se vzdá funkce generálního ředitele předal předsedovi rady ČT Jiřímu Baumrukovi s tím, že svůj odchod oznamuje natolik dopředu, aby měla Rada dostatek času na přípravu řádné volby nového generálního ředitele," řekl iDNES.cz mluvčí České televize Ladislav Šticha.

Zdroj: http://zpravy.idnes.cz/janecek-kvuli-zdravi-konci-v-cele-ceske-televize-ftw-/domaci.aspx?c=A110608_141425_domaci_jan

Televizi po 31. srpnu povede vedoucí kanceláře generálního ředitele Vladimír Karmazín.

"Po zbývající dobu ve funkci připravím veškerou agendu k řádnému předání tak, aby byla zajištěna kontinuita," řekl Janeček Radě ČT.

Po své rezignaci se Janeček hodlá věnovat léčení. Až poté, co se uzdraví, bude zvažovat, čemu se bude věnovat nadále. Povahu svých zdravotních potíží nekonkretizoval.

"Rada se musí napřed shodnout na celém postupu, musí si nejdříve stanovit podmínky výběrového řízení," řekl ČTK dosluhující předseda Rady ČT Jiří Baumruk na otázku, kdy bude konkurz na nového generálního ředitele vypsán. Volba nového ředitele se podle něj teoreticky dá stihnout za čtrnáct dnů.

V kuloárech se začalo spekulovat o Janečkově případném nástupci. Padlo i jméno bývalého generálního ředitele TV Nova Petra Dvořáka. "Je to skvělý manažer, který vedl soukromou televizi velmi dobře," okomentoval to Janeček. Ale volba je podle něj věcí rady.

Bude mít o post zájem Petr Dvořák?

Letos v lednu však na otázku, zda se bude v budoucnosti ucházet o post šéfa veřejnoprávní televize v Českém rozhlase uvedl: "To já nevím, jestli někdy v budoucnu já ještě budu pořád volný na trhu, a pokud vyprší volební období stávajícímu řediteli a bude tam ten tendr, tak proč to nezvážit, je to velká výzva."

Výkonný ředitel nových médií ČT Milan Fridrich, který byl v roce 2009 Janečkovým soupeřem v konkurzu na šéfa veřejnoprávní televize, zatím o možném přihlášení do výběrového řízení nechtěl spekulovat. "Je to pro nás pro všechny nová zpráva, proto se teď k tomu nebudu vyjadřovat," řekl serveru IHNED.cz

Také bývalý šéfredaktor HN Petr Šimůnek nechce jasně říct, zda se bude o uvolněný post po Janečkovi ucházet. "V tuto chvíli je třeba vyčkat, až bude vyhlášeno výběrové řízení na pozici generálního ředitele ČT. Teprve potom se rozhodnu, jestli se do něj přihlásím. Je to ale samozřejmě nesmírně zajímavá práce a velká výzva," uvedl Šimůnek.

Jiří Janeček je generálním ředitelem České televize od července 2003, v televizi pracuje od roku 1989. Během doby ve vrcholné funkci managementu musel několikrát čelit tlaku na své odvolání.

Letos v lednu jeho hlavu žádal Český filmový a televizní svaz (FITES), který sdružuje audiovizuální tvůrce, a Asociace režisérů a scenáristů (ARAS). V otevřeném dopise vyzvaly Radu České televize k odvolání generálního ředitele, nelíbilo se jim, jakým způsobem Janeček v prosinci 2010 prezentoval na zasedání Rady ČT náklady na výrobu pořadů.

Působení Jiřího Janečka v České televizi

- V letech 1981 až 1989 byl členem KSČ, tato skutečnost přitom vyšla najevo až začátkem roku 2007

- Patří mezi nejdéle sloužící polistopadové ředitele veřejnoprávní televize, ve funkci bude osm let. Před Janečkem vedl Kavčí hory nejdéle Ivo Mathé, a to od roku 1991 do března 1998.

- Ředitelem televize se stal na druhý pokus, o vedení televize se neúspěšně ucházel již v září 2001, kdy Rada ČT zvolila Jiřího Balvína.

- Janečkovi se během působení v čele televize podařilo stabilizovat rozpočet (mj. díky navýšení koncesionářského poplatku na 135 korun měsíčně), jeho mandát provázelo bezproblémové soužití s televizní radou. Letos v únoru jej ale rada pokárala za nedostatečnou komunikaci v souvislosti s nedostatečným informováním o veřejných zakázkách televize (zejména tendru na výběr poplatků) a dočasně mu snížila pohyblivou složku platu.

- Odcházející ředitel si vysloužil kritiku i pro personální kroky nebo údajný nedostatek peněz na původní tvorbu. Dlouhodobě Janečka kritizují profesní organizace Český filmový a televizní svaz (FITES), který sdružuje audiovizuální tvůrce, a Asociace režisérů a scenáristů (ARAS). Negativní odezvu vyvolala i kampaň České televize proti neplatičům poplatku, a to kvůli přehmatům a nejasnostem.

- Během posledních osmi let prošla Česká televize výraznými změnami, v květnu 2005 nabídla zpravodajskou stanici ČT24, o devět měsíců později pak přibyl čtvrtý kanál pod názvem ČT4 Sport. Televize se také zasloužila o rozšíření digitálního pozemního vysílání, výrazně se také angažuje na poli nových médií včetně sociálních sítí.

- Negativní odezvu si vysloužila Janečkova personální politika. Největší pozornost vyvolal případ Františka Lamberta, někdejšího vrchního a programového ředitele. Ten z televize odešel v roce 2007 poté, co vyšlo najevo, že působil v Lidových milicích. Odborníci kritizovali také fakt, že během Janečkova působení se na postu programového ředitele vystřídalo pět lidí. Podezření z klientelismu pak vyvolal tím, že v roce 2007 jmenoval personálním ředitelem Jana Mrzenu, který předsedal radě, jež Janečka zvolila ředitelem ČT.

 
   

 

 

Podívejte se, kdo už vedl Českou televizi

 

Související