Akcie v USA v úterý již pátou seanci za sebou oslabily. Trhy táhly dolů rostoucí obavy o další vývoj ekonomiky, které posílil ve svém projevu i šéf centrální banky USA (Fed) Ben Bernanke.

V závěru obchodování index Dow Jones klesl o 19,15 bodu, tedy 0,16 procenta, na 12.070,81 bodu. Širší index Standard & Poor's 500 oslabil o 1,23 bodu, neboli 0,1 procenta, na 1284,94 bodu. Index technologického trhu Nasdaq ztratil jeden bod, čili 0,04 procenta, a skončil na 2701,56 bodu.

Trh v úterý nejprve posiloval, když o den dříve se širší S&P 500 propadl nejníže za dva měsíce. Bernanke na konferenci v Atlantě připustil zpomalení ekonomiky, avšak neposkytl žádný náznak toho, že by centrální banka zvažovala další kroky na stimulaci růstu. Bernanke rovněž varoval zákonodárce před agresivními rozpočtovými škrty, které podle něj mohou podkopat ekonomické oživení.

Bernanke srazil akcie

Okamžitě po zahájení projevu Bernankeho však změnil směr. Klesaly hlavně finanční a technologické společnosti, které jsou úzce spojené s výkonem ekonomiky. Naopak se dařilo zdravotnímu sektoru a energetickým firmám.

Projev Bernankeho přispěl i ke ztrátám dolaru, protože potvrdil očekávání, že úrokové sazby v USA zůstanou ještě delší dobu nízké. Dolar však ztrácel již dříve kvůli komentáři jednoho z úředníků čínského úřadu pro regulaci měny, který varoval před nadměrnými investicemi do dolarového majetku.

V závěru obchodování euro vůči dolaru stouplo o 0,8 procenta na 1,4689 USD. Dolar k jenu se po projevu Bernankeho propadl až pod 80 JPY, nakonec však skončil téměř beze změny na 80,05 JPY. Americká měna se rovněž během dne propadla vůči švýcarskému franku na rekordní minimum 0,8327 CHF, nakonec však posílila o 0,3 procenta, napsala agentura Reuters.

Největší ekonomika oslabuje

Americká ekonomika zpomaluje a horší je i situace na tamním trhu práce, řekl v projevu Bernanke. Situace by se ale podle něj měla zlepšit ve druhém letošním pololetí. Kurz dolaru po jeho slovech zamířil dolů, neboť trh slova vnímá jako potvrzení, že základní úrokové sazby zůstanou ve Spojených státech ještě dlouho blízko nuly.

Bernanke řekl, že za zhoršením ekonomických podmínek jsou z větší části vysoké ceny pohonných hmot a do určité míry i krize v Japonsku po nedávném zemětřesení. Dopad obou těchto faktorů by měl ale podle šéfa Fedu v nadcházejících měsících polevit.

"Obecně se zdá, že hospodářské oživení pokračuje mírným tempem. To je ale v jednotlivých sektorech nerovnoměrné a z pohledu milionů nezaměstnaných zároveň pomalé, což je frustrující," poznamenal Bernanke. Fed podle něj nebude hospodářské oživení považovat za dostatečné, dokud neuvidí markantní zlepšení právě na trhu práce.

Problematický program QE2

Bernanke se nezmínil o žádných opatřeních, která by Fed mohl zavést, aby podpořil ekonomiku. Na konci června končí druhá fáze takzvaného kvantitativního uvolňování měnové politiky, zkráceně QE2, kterou Fed zavedl loni na podzim a v jejímž rámci má celkem odkoupit státní dluhopisy v objemu asi 600 miliard dolarů (zhruba 9,9 bilionu Kč). Smyslem programu bylo udržet na trhu nízké úroky.

Program QE2 má řadu kritiků, kteří poukazují na to, že nákupem státních dluhopisů Fed zvýšil riziko inflace. Akce si totiž vyžádala další rozšíření měnové báze, jinými slovy nutnost tisknout další peníze.

Bernanke ale v Atlantě řekl, že horší situace na trhu práce zatím pomůže držet inflaci na uzdě. Fed už dříve uvedl, že je schopen nadbytečné peníze rychle stáhnout z oběhu, a zabránit tak růstu inflace.

Základní úroková sazby v USA je v současné době v pásmu nula až 0,25 procenta, kam ji Fed srazil už na konci roku 2008. Americká ekonomika tehdy procházela hlubokou recesí, kterou umocnil pád obří investiční banky Lehman Brothers.